Browsing Category

Вести

Средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг

Министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска како дел од високата владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, за време на посетата на Брисел учествуваше на средбите со високите претставници на Европската…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска дел од високата владина делегација предводена од…

Висока владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, кој е придружуван од вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров,…

Средба Шекеринска – Жбогар: На Македонија и претстојат вистински реформи

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, утрово во Министерството за одбрана оствари средба со шефот на Делегацијата на Европската унија во Македонија, амбасадорот Самуел Жбогар. Министерката Шекеринска на денешната средба се…

Средба Шекеринска – Бјорнстад: Трендот на интензивирање на билатералната соработка ќе продолжи и со…

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денес во Министерството за одбрана оствари средба со амбасадорот на Кралството Норвешка Н.Е. Арне Санес Бјорнстад, на која се дискутираше за интензивирање на билатералната соработка помеѓу…

Министерката за одбрана Шекеринска на средба со словачкиот амбасадор Безак

Министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска, денеска во Министерството оствари средба со амбасадорот на Словачка во Македонија, Н.Е. Мартин Безак, на која стана збор за билатералната одбранбена соработка и…

Средба Шекеринска – Баришиќ: Хрватска ја поддржува Македонија на патот кон НАТО

Амбасадорката на Република Хрватска во Република Македонија H.E. Данијела Баришиќ  на  денешната средба во Министерството за одбрана со министерката Радмила Шекеринска најнапред упати честитки за назначувањето и истакна дека гледа нов…

Средба на министерката Шекеринска со амбасадорот на САД, Бејли: Македонија и САД ја продолжуваат…

Република Македонија и Соединетите Американски Држави отсекогаш имале блиска и плодна соработка во областа на одбраната и безбедноста и во таа насока ќе продолжат да се развиваат нашите односи и во иднина, заклучија на денешната средба во…

Средба на министерката Шекеринска со шефот на Канцеларијата за врски на НАТО, Бартол: НАТО е наша…

„Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава. Нашата намера е да гледаме напред, и да преземаме чекори кон полноправно…

Средба на министерката Шекеринска со началникот на АРМ, генералот Величковски

Министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска, денес во Министерството оствари средба со началникот на АРМ, генерал потполковник Методија Величковски, на која заеднички беше констатирана заложбата за добра,…

Министерката Шекеринска со честитка до црногорскиот министер за одбрана, Бошковиќ: Вашиот успех е…

„Ви го честитам полноправното членство во НАТО-Алијансата. Вашиот успех е наш заеднички успех и успех на целиот Регион. Како заеднички членки на Јадранската повелба очекувам целосна и безрезервна поддршка од Црна Гора, во процесот на…
Skip to content