Browsing Category

Вести

Министерката Шекеринска ја отвори изложбата во НАТО насловена „Патот на Северна Македонија до НАТО“…

Попладнево во седиштето на НАТО – Алијансата во Брисел, министерката за одбрана Радмила Шекеринска ја отвори изложбата насловена „Патот на Северна Македонија до НАТО“. „Задоволство ми е да ја отворам оваа изложба која го претставува…

Скопје се приклучи на НАТО престолнините во Врховната команда на здружените сили на НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска во Врховната команда на здружените сили на НАТО за Европа, учествуваше на церемонијата за именување на централната раскрсница во оваа команда според главниот град на Северна Македонија,…

Министерката Шекеринска го отвори меморијалниот турнир во мал фудбал во чест на загинатите бранители

Утринава во спортскиот центар „Борис Трајковски“ беше отворен Централниот меморијален турнир во мал фудбал во чест на загинатите бранители, на кој се обратија министрите за одбрана и на внатрешни работи Радмила Шекеринска и Оливер…

Шекеринска на Самитот за Западен Балкан 2021: Балканот е тест за посветеноста, силата и амбицијата…

„Ако Европа сака сериозно да биде сфатена како глобален играч, мора сериозно да се размисли за одлуките кои претстојат. Балканот секогаш беше лакмусов тест за желбата, посветеноста, силата и амбицијата на Европа. Сега е време повторно…

Државниот секретар Николиќ, претседавач на состанокот на Мултинационалната советодавна група на…

Државниот секретар во Министерството за одбрана, Драган Николиќ, во својство на претседавач го отвори 46-от состанок на Мултинационалната советодавна група на РАКВИАК кој се одржа на 11 и 12 октомври, во Ракитје, Хрватска.Николиќ…

Шекеринска во посета на домашна компанија со искуство на НАТО пазарот. Брзо и ефикасно им ги…

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска ја посети компанијата „Везе Шари“ каде на средба со нејзиниот сопственик, Арбен Абдурахмани разговараа за начините како државата да продолжи да им помага на производителите кои со…

Лесната пешадиска баталјонска група во Штип добива најсовремени услови за работа – во тек темелна…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ја посети штипската касарна каде е сместена Лесната пешадиска баталјонска група, која е и армиската НАТО единица и каде во моментов во фаза на целосна реконструкција се две згради кои ќе…

Заедно со сојузниците ја опремуваме Лесната пешадиска баталјонска група на Армијата – предадена…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј, денеска во касарната во Ѓорче Петров присуствуваа на примопредавањето на британска донација од системи за преноќување кои се изработени…

Шекеринска: Со новиот План за интегритет оставаме нула простор за корупција во одбраната

Министерството за одбрана го донесе вториот План за интегритет за периодот 2021 – 2024 година, кој претставува една од клучните антикоруптивни политики и е практично алатка со која се остава нула простор за корупција во одбраната.…

Решено станбеното прашање за сите припадници на Армијата, оние кои живеат во станови од поранешниот…

Со донесувањето на Законот за продажба на станови од поранешниот фонд на ЈНА и оформувањето на Комисијата во Министерството за транспорт и врски, исполнети се условите за семејствата на припадниците на Армијата кои живеат во станови од…
Skip to content