Browsing Category

Вести

Шекеринска од министерскиот состанок на СЕДМ: Заедничките предизвици бараат заеднички одговор

„Пандемијата климатските промени кои резултираа со природни катастрофи како пожарите и поплавите ја одбележаа последната година. Лажните вести и дезинформации кои го оптоварија целиот регион, мигрантската рута која минува низ нашиот…

Скопје домаќин на министерскиот состанок на регионалната иницијатива СЕДМ, разговори за зацврстување…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска заедно со колеги министри и високи претставници на министерствата за одбрана на земјите - членки на иницијативата SEDM (Southeast Defense Ministerial) денеска на состанок во Скопје ќе разговараат…

Шекеринска: Стандардот и условите во Армијата неспоредливо подобри од претходните години, од денеска…

Секој припадник на Армијата од денеска има нов комплет спортска опрема. На денешната промоција на 6.800 комплети составени од долни и горни тренерки, атлетски патики и спортски торби, министерката за одбрана Радмила Шекеринска порача…

Средба Шекеринска – Гуерини: Силна италијанска поддршка за евроинтеграциите, Северна Македонија и…

Италија продолжува да дава силна поддршка за евроинтегративниот пат на Северна Македонија е пораката од италијанскиот министер за одбрана Лоренцо Гуерини дадена на средбата со министерката за одбрана, Радмила Шекеринска во седиштето на НАТО…

Државниот секретар Николиќ во дводневна посета на Словенија

Државниот секретар во Министерството за одбрана на Република Северна Македонија, Драган Николиќ, претстојуваше во дводневна официјална посета на Република Словенија, на покана на неговиот словенечки колега, Урош Лампрет.За време на…

Делегација од Министерството за одбрана се сретна со претставници на НАТО агенциите за набавки,…

Во седиштето на Алијансата, делегација од Министерството за одбрана имаше средби со претставници на НАТО – агенцијата за набавки и Агенцијата за комуникации и информации на Алијансата, на кои стана збор за воспоставување на уште…

Министрите за одбрана на НАТО ги усвоија целите на способности за Северна Македонија

Министрите за одбрана на 30-те земји – членки на Алијансата за време на дводневните состаноци на Северноатлантскиот совет ги усвоија целите на способности за Северна Македонија, за прв пат по членството на нашата земја во Алијансата.…

Шекеринска на состанок на Северноатлантскиот совет во Брисел: во фокусот геополитичките предизвици,…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска и утре во седиштето на Алијансата во Брисел, заедно со министрите за одбрана на сојузничките земји учествува на состаноците на Северноатлантскиот совет. „Денеска го имаме првиот состанок…

Шекеринска – Санино: европската интеграција не смее да се одолговлекува, време е Унијата да испорача

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска утрово во Брисел се сретна со генералниот секретар на Европската служба за надворешно дејствување, Стефано Санино.„Северна Македонија испорача резултати. Тоа го потврди и Извештајот на…

Шекеринска во Брисел на прв состанок со физичко присуство на НАТО министрите за одбрана од почетокот…

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска и утре во седиштето на Алијансата во Брисел ќе учествува на состаноците на Северноатлантскиот совет на НАТО, организирани со физичко присуство за прв пат по членството на Северна…
Skip to content