Browsing Category

Вести

Американски експерт за сајбер безбедност ќе го советува Министерството за одбрана

Како дел од соработката и стратешкото партнерство со Соединетите Американски Држави, од денеска во Министерството за одбрана на Република Северна Македонија ќе биде ангажиран американскиот советник за сајбер безбедност, Франк Ранеро,…

Министерката Шекеринска ги награди припадниците на Армијата кои учествува во гасењето на пожарите:…

Припадниците на Армијата кои учествуваа во справувањето со пожарите кои летово ја зафатија Северна Македонија, денеска беа наградени со парични награди и стимулативни мерки.Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на почетокот од…

Шекеринска од промоцијата на 70 нови подофицери: Треба да бидеме горди што Армијата по цела деценија…

Министерката Радмила Шекеринска денеска присуствуваше на промоцијата на 70 нови подофицери која што се одржа во касарната „Илинден“ во Скопје. Обраќајќи им се на присутните таа им честиташе на подофицерите и рече дека е тоа уште еден…

Воената интеграција на Северна Македонија е најбрзата воена интеграција во НАТО досега – порака од…

Со денешното потпишување на Заедничката декларација за воена интеграција, нашата земја и формално е целосно воено интегрирана во структурите на НАТО, а процесот на воено интегрирање е најбрзиот досега во Алијансата.Министерката за…

Шекеринска од Финалната интегративна конференцијата меѓу Северна Македонија и НАТО: нашиот „тест…

„Со завршната интегративна конференција меѓу Северна Македонија и НАТО, нашиот „тест – период“ во НАТО е завршен. Ги исполнивме условите за воена интеграција и станавме рамноправна членка во сите воени делови од Алијансата“, рече…

Заменик министерот Хасани, на состанок на министрите за одбрана на иницијативата САД-Јадранска…

Заменик министерот за одбрана, Башким Хасани, заедно со министри и шефови на делегации од земјите членки на иницијативата САД-Јадранската Повелба (А-5), Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора, Северна Македонија и…

Шекеринска и Брнс: Северна Македонија меѓу петте држави во кои се активира 4SFAB американската…

Министерката Радмила Шекеринска денеска присуствуваше на церемонијата по повод почнувањето на обуката на Лесната пешадиска баталјонска група сместена во касарната Јане Сандански во Штип, што ќе ја изведува 4.Бригада за асистенција на…

Шекеринска – Пелеши: Блиската одбранбена соработка и сојузништвото во Алијансата ја зацврстуваат…

На покана на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска во прва официјална посета на Северна Македонија престојува албанскиот министер за одбрана, Нико Пелеши.Министрите Шекеринска и Пелеши на средбата во Министерството се…

Регионот се обединува во заеднички одговор кон природните катастрофи и другите нови предизвици…

Регионот мора да остане мирен, стабилен и безбеден, земјите треба да развиваат добрососедски односи, а воено – политичката соработка мора да продолжи да се развива. Тоа е пораката од министрите за одбрана и високите претставници на земјите…

Средба Шекеринска-Тонин: Програмата “Берово” почнува со обука на 40 македонски пожарникари во…

Министерката Радмила Шекеринска денеска во рамки на состанокот на СЕДМ имаше билатерална средба со словенечкиот колега, Матеј Тонин. На средбата е договорено таканаречената програма “Берово”, која ја покрена министерката и која е…
Skip to content