Browsing Category

Вести

Министерката за одбрана Шекеринска на средба со словачкиот амбасадор Безак

Министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска, денеска во Министерството оствари средба со амбасадорот на Словачка во Македонија, Н.Е. Мартин Безак, на која стана збор за билатералната одбранбена соработка и…

Средба Шекеринска – Баришиќ: Хрватска ја поддржува Македонија на патот кон НАТО

Амбасадорката на Република Хрватска во Република Македонија H.E. Данијела Баришиќ  на  денешната средба во Министерството за одбрана со министерката Радмила Шекеринска најнапред упати честитки за назначувањето и истакна дека гледа нов…

Средба на министерката Шекеринска со амбасадорот на САД, Бејли: Македонија и САД ја продолжуваат…

Република Македонија и Соединетите Американски Држави отсекогаш имале блиска и плодна соработка во областа на одбраната и безбедноста и во таа насока ќе продолжат да се развиваат нашите односи и во иднина, заклучија на денешната средба во…

Средба на министерката Шекеринска со шефот на Канцеларијата за врски на НАТО, Бартол: НАТО е наша…

„Република Македонија е посветена на вистинско партнерство со НАТО. Зачленувањето во Алијансата е еден од клучните стратегиски приоритети на нашата држава. Нашата намера е да гледаме напред, и да преземаме чекори кон полноправно…

Средба на министерката Шекеринска со началникот на АРМ, генералот Величковски

Министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска, денес во Министерството оствари средба со началникот на АРМ, генерал потполковник Методија Величковски, на која заеднички беше констатирана заложбата за добра,…

Министерката Шекеринска со честитка до црногорскиот министер за одбрана, Бошковиќ: Вашиот успех е…

„Ви го честитам полноправното членство во НАТО-Алијансата. Вашиот успех е наш заеднички успех и успех на целиот Регион. Како заеднички членки на Јадранската повелба очекувам целосна и безрезервна поддршка од Црна Гора, во процесот на…

Радмила Шекеринска ја презема функцијата Министер за одбрана на Република Македонија

Со свеченост во Министерството за одбрана, денеска во присуство на вработените во МО и Генералштабот на АРМ беше извршено примопредавање на функцијата Министер за одбрана од досегашниот министер Зоран Јолевски, на министерката Радмила…
Skip to content