Browsing Category

Вести

Средби на министерката Шекеринска со парламентарниот државен секретар во Министерството за одбрана…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска вчера во Берлин оствари средба со Ралф Брауксипе, парламентарен државен секретар во германското Министерство за одбрана. На средбата министерката Шекеринска посочи дека интеграцијата на Македонија…

На интернет страница на Министерството за одбрана објавени голем број документи од интерес за…

Министерството за одбрана на својата интернет страница објави поголем број документи од интерес за јавноста со што ја потврдува својата заложба за целосна транспарентност и отчетност кон граѓаните на Република Македонија. На интернет…

Министерката Шекеринска на Берлинскиот форум за надворешна политика

На покана на Федералната канцеларија за надворешни работи на Германија и Кербер Фондацијата, министерката за одбрана на Република Македонија, Радмила Шекеринска денеска во Берлин учествуваше на Форумот за надворешна политика, посветен на…

Заменик-министерот Максути на Самитот на европска политика во Брисел

Заменик-министерот за одбрана на Република Македонија, Беким Максути, денеска во Брисел учествуваше на годишниот Самит на европска политика ко-организиран од тинк-тенк организацијата „Пријатели на Европа“, фондацијата…

Трилатерална средба Македонија – Бугарија – Албанија: Почеток на една нова засилена трилатерална…

Министерката за одрбана на Македонија, Радмила Шекеринска, министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов и заменик-министерот за одбрана на Албанија, Петро Кочи денеска во Охрид одржаа трилатерална средба за зајакнување на…

Порака од потпишаната Заедничката изјава на земјите од групата А5: Недвосмислена поддршка за…

Шефовите на делегациите на САД-Јадранската повелба, предводени од претседавачот и домаќин на состанокот, министерката Шекеринска денеска ја потпишаа Заедничката изјава.   „На денешниот пленарен состанок сите земји ја потврдивме…

Започна Министерскиот состанок на САД – Јадранската повелба во Охрид

Со поздравни обраќања од министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, премиерот Зоран Заев, в.д. заменик-помошникот на секретарот за одбрана на САД, Лора Купер и шефот на Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје, капетанот Горазд Бартол,…

Средба Шекеринска – Бошковиќ: Црна Гора ја поддржува Македонија да биде 30. земја-членка на…

На покана на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска во официјална посета на Република Македонија престојува црногорскиот министер за одбрана, Предраг Бошковиќ. По средбата со министерот Бошковиќ, министерката Шекеринска…

Македонија и Бугарија потпишаа аранжман за соработка за обука на возачи и механичари на тенк Т-72

Министрите за одбрана на Македонија, Радмила Шекеринска и на Бугарија, Красимир Каракачанов, вчера во рамките на заедничката седница на двете влади во Струмица потпишаа Аранжман за соработка за обука на војници и подофицери – возачи и…

Државниот секретар Николиќ во Хрватска учествува на конференција за безбедносните предизвици во…

Државниот секретар во Министерството за одбрана, Драган Николиќ, учествува на годишната конференција „Безбедносните предизвици во Европа“ што се одржува во Загреб, Хрватска. На дводневната Конференција која е во организација на RACVIAC -…
Skip to content