Browsing Category

Вести

Министерката Шекеринска од касарната во Куманово: Зголемувањето на платата се реализира, годинава…

Покачувањето од 10% за сите припадници на Армијата започнува со јануарската плата, а оваа година во редовите на АРМ ќе бидат примени и нови 375 професионални војници, порача министерката Шекеринска при денешната посета на Здружената…

Шекеринска – Тимоние: Зајакната билатерална одбранбена соработка и поддршка за целосна интеграција…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Министерството се сретна со Амбасадорот на Франција во Република Македонија, Н.Е Кристијан Тимоние. На средбата беше истакната поддршката на Француската Република во напорите на РМ…

Поддршка од Романија за интеграција на Македонија во НАТО

По повод повторно отворање на Канцеларијата на Одбранбеното аташе на Романија во Република Македонија, денеска во Министерството за одбрана заменик министерот за одбрана, Беким Максути оствари средба со одбранбеното аташе на Романија во…

Интегритетот е единствената политика која гарантира безбедност – Шекеринска ја отвори обуката…

„Градењето на интегритет е политика која нема алтернатива, политика која ќе нè направи помоќни како држава. Интегритетот создава доверба и силни системи, кои и во моменти на криза даваат резултати. Треба да создадеме систем на принципи кој…

Шекеринска – Столтенберг: Местото на Македонија е во НАТО

Македонија покажа дека има капацитет да спроведе реформи во духот на вредностите на НАТО, да се фокусира на демократските процеси, реформите во одбраната, да ги унапреди добрососедските односи и да стане фактор на стабилност во регионот.…

Шекеринска во пресрет на посетата на Столтенберг: Македонија се врати на патот на евроатлантската…

На денешната прес-конференција Министерката Шекеринска одговараше и на новинарски прашања, од кои на прашањето поврзано со претстојната посета на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на Република Македонија и очекувањата од оваа…

Прес конференција на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска на тема: Транспарентност во…

Министерството за одбрана не само во Македонија, но особено во Македонија се сметаше за едно од традиционално најзатворените министерства, заради природата на работа, но и заради таквата политичка волја. Со оваа прес конференција,…

Шекеринска оддаде почит на одбележувањето на 10-годишнината од хеликоптерската несреќа кај…

Денеска на спомен-обележјата кај Катлановско Блаце, пред командата на Воздухопловната бригада во касарната во Петровец и во касарната Бутмир во Сараево беа положени венци со свежо цвеќе во спомен и почит кон припадниците на Армијата на…

На Македонија повторно се гледа како на успешен пример – средба на министерката Шекеринска со…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска се сретна со делегација од Европската Унија, предводена од Жан-Кристоф Белијард политички директор во службата за надворешна политика на Унијата. На средбата на која присуствуваа и…

Честитка од министерката Шекеринска по повод Божиќните празници

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска по повод Божиќните празници, упатува честитка до вработените во Министерството за одбрана, припадниците на Армијата и сите граѓани на Република Македонија од православна вероисповед. Божиќните…
Skip to content