Browsing Category

Вести

Шекеринска на свечената заклетва на доброволно служење воен рок во Велес: Вие сте нашите идни…

„Вие сте идните бранители на Република Македонија, и идни амбасадори на мирот  во меѓународните операции. Со вашиот избор вие сега станавте не само дел од одбраната на нашата татковина, туку и почеток на иден професионален состав на…

Со свеченост одбележано завршувањето на „Летниот кампус 2017“

Со свечена церемонија во центарот за обука „Пепелиште“, денеска беше затворен осмиот меѓународен високо-образовен обранбено безбедносен проект „Летен кампус 2017“. На затворањето, заменик-министерот за одбрана, Беким Максути, посочи дека…

Средба на министерката Шекеринска со амбасадорката Тулин Еркал Кара: Турција континуирано ја…

„Република Македонија високо ја цени постојаната поддршка од Република Турција, почнувајќи од нашето признавање како независна држава, преку поддршката за интеграција во НАТО и други структури, па сè до одличната соработка во одбраната.…

Свечено испратени 71 припадник на АРМ на мултинационалната вежба „Saber Guardian 2017“

Седумдесет и еден припадник на Армијата на Република Македонија денеска со свеченост, на која присуствуваше и министерката за одбрана Радмила Шекеринска, беа испратени на најголемата вежба во Црноморскиот регион, „Saber Guardian 2017“,…

Средба на министерката Шекеринска со амбасадорот на Шпанија Абароа Каранза

Денеска во Министерството за одбрана на Република Македонија, министерката за одбрана Радмила Шекеринска оствари средба со амбасадорот на Кралството Шпанија, Н.Е. Рамон Абароа Каранза. На средбата министерката Шекеринска истакна дека…

Средба на министерката Шекеринска со амбасадорот на Албанија, Река: Интензивирање на билатералната и…

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска оствари средба со амбасадорот на Република Албанија, Н.Е. Фатос Река и изрази благодарност за континуираната политичка поддршка која Република Албанија ја дава на нашата земја во процесот за…

Министерката Шекеринска на средба со првите луѓе на синдикатите: Целта ни е да наоѓаме решенија кои…

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска оствари заедничка средба со претседателот на Синдикатот за одбрана и безбедност, Ристо Ајтов, претседателот на Синдикатот на одбранбениот и бeзбедносен сектор, Оливер Стојановски,…

Воениот камп во Охрид ги отвора вратите за граѓаните вознемирени од серијата земјотреси

Министерството за одбрана ги понуди капацитетите на воениот камп „Васко Карангелески“ во Свети Наум, Охрид, за сместување на граѓаните вознемирени од серијата земјотреси што го зафатија градот и околината во последните две недели.…

Министерката Шекеринска на средба со грчкиот амбасадор Јанакакис: потврдена соработката помеѓу двете…

На денешната средба во Министерството за одбрана, министерката Радмила Шекеринска и амбасадорот на Грција, Н.Е. Димитрис Јанакакис ја поздравија соработката помеѓу двете земји во областа на одбраната и во справувањето со мигрантската…

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Владата на Република Македонија силно се обврза на принципите на одговорност, отчетност и целосна транспарентност во работењето. Овие политики треба да бидат видливи и почитувани во сите министерства и институции за кои Владата носи…
Skip to content