Browsing Category

Вести

Министерката Шекеринска се сретна со директорката за Западен Балкан во британското министерство за…

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска во Министерство оствари средба со Фиона Мекилвам, директорка за Западен Балкан во Министерството за надворешни работи и Комонвелт на Обединетото кралство. „Новата влада е посветена на…

Нов импулс за блиска одбранбена соработка и поддршка за евроатлантските интеграции на Македонија –…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска со пречек со највисоки државни почести и интонирање на македонската и на албанската химна ја започна својата официјална посета на Албанија, прва по стапувањето на функцијата министер за…

Владата е посветена на реформите за членство во НАТО: средба на министерката Шекеринска со помошник…

Помошникот генерален секретар на НАТО за јавна дипломатија, амбасадорот Тачан Илдем, од денеска престојува во дводневна посета на Република Македонија, во чии рамки оствари средба со министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, а го…

Министерството за одбрана ги обесштети своите вработени кои беа погодени од големите поплави во…

Министерството за одбрана ги исплати средствата за обесштетување на вработените во Министерството и Армијата кои беа погодени во минатогодишните големи поплави во регионот на Скопје и скопско. – Интегрална изјава на државниот секретар во…

Средба Шекеринска – Дукс: Силната унгарска поддршка за евроатлантските аспирации на Македонија…

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денес во Министерството оствари средба со амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Н.Е. Ласло Иштван Дукс. На средбата, министерката Шекеринска изрази благодарност до амбасадорот за…

Министерката Шекеринска на Денот за високи гости на вежбата „Saber Guardian 17“ во Романија, средба…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денес во Чинку, Романија, присуствува на мултинационалната воена вежба „Saber Guardian 17“, предводена од Командата на копнените сили на САД за Европа. „Овде сме на денот за високи гости на…

Министерката Шекеринска во отворена и корисна дискусија на неформална средба со македонските…

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денес во Касарната „Илинден“ – Скопје, имаше неформална средба со припадниците на Армијата на Република Македонија кои беа дел од последната ротација во мисиите „Одлучна поддршка“ – Авганистан…

Шекеринска на свечената заклетва на доброволно служење воен рок во Велес: Вие сте нашите идни…

„Вие сте идните бранители на Република Македонија, и идни амбасадори на мирот  во меѓународните операции. Со вашиот избор вие сега станавте не само дел од одбраната на нашата татковина, туку и почеток на иден професионален состав на…

Со свеченост одбележано завршувањето на „Летниот кампус 2017“

Со свечена церемонија во центарот за обука „Пепелиште“, денеска беше затворен осмиот меѓународен високо-образовен обранбено безбедносен проект „Летен кампус 2017“. На затворањето, заменик-министерот за одбрана, Беким Максути, посочи дека…
Skip to content