Browsing Category

Вести

Министрите за одбрана на НАТО ги усвоија целите на способности за Северна Македонија

Министрите за одбрана на 30-те земји – членки на Алијансата за време на дводневните состаноци на Северноатлантскиот совет ги усвоија целите на способности за Северна Македонија, за прв пат по членството на нашата земја во Алијансата.…

Шекеринска на состанок на Северноатлантскиот совет во Брисел: во фокусот геополитичките предизвици,…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска и утре во седиштето на Алијансата во Брисел, заедно со министрите за одбрана на сојузничките земји учествува на состаноците на Северноатлантскиот совет. „Денеска го имаме првиот состанок…

Шекеринска – Санино: европската интеграција не смее да се одолговлекува, време е Унијата да испорача

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска утрово во Брисел се сретна со генералниот секретар на Европската служба за надворешно дејствување, Стефано Санино. „Северна Македонија испорача резултати. Тоа го потврди и Извештајот на…

Шекеринска во Брисел на прв состанок со физичко присуство на НАТО министрите за одбрана од почетокот…

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска и утре во седиштето на Алијансата во Брисел ќе учествува на состаноците на Северноатлантскиот совет на НАТО, организирани со физичко присуство за прв пат по членството на Северна…

Министерката Шекеринска ја отвори изложбата во НАТО насловена „Патот на Северна Македонија до НАТО“…

Попладнево во седиштето на НАТО – Алијансата во Брисел, министерката за одбрана Радмила Шекеринска ја отвори изложбата насловена „Патот на Северна Македонија до НАТО“. „Задоволство ми е да ја отворам оваа изложба која го претставува…

Скопје се приклучи на НАТО престолнините во Врховната команда на здружените сили на НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска во Врховната команда на здружените сили на НАТО за Европа, учествуваше на церемонијата за именување на централната раскрсница во оваа команда според главниот град на Северна Македонија,…

Министерката Шекеринска го отвори меморијалниот турнир во мал фудбал во чест на загинатите бранители

Утринава во спортскиот центар „Борис Трајковски“ беше отворен Централниот меморијален турнир во мал фудбал во чест на загинатите бранители, на кој се обратија министрите за одбрана и на внатрешни работи Радмила Шекеринска и Оливер…

Шекеринска на Самитот за Западен Балкан 2021: Балканот е тест за посветеноста, силата и амбицијата…

„Ако Европа сака сериозно да биде сфатена како глобален играч, мора сериозно да се размисли за одлуките кои претстојат. Балканот секогаш беше лакмусов тест за желбата, посветеноста, силата и амбицијата на Европа. Сега е време повторно…

Државниот секретар Николиќ, претседавач на состанокот на Мултинационалната советодавна група на…

Државниот секретар во Министерството за одбрана, Драган Николиќ, во својство на претседавач го отвори 46-от состанок на Мултинационалната советодавна група на РАКВИАК кој се одржа на 11 и 12 октомври, во Ракитје, Хрватска. Николиќ…

Шекеринска во посета на домашна компанија со искуство на НАТО пазарот. Брзо и ефикасно им ги…

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска ја посети компанијата „Везе Шари“ каде на средба со нејзиниот сопственик, Арбен Абдурахмани разговараа за начините како државата да продолжи да им помага на производителите кои со…
Skip to content