Browsing Category

Вести

Шекеринска од Финалната интегративна конференцијата меѓу Северна Македонија и НАТО: нашиот „тест…

„Со завршната интегративна конференција меѓу Северна Македонија и НАТО, нашиот „тест – период“ во НАТО е завршен. Ги исполнивме условите за воена интеграција и станавме рамноправна членка во сите воени делови од Алијансата“, рече…

Заменик министерот Хасани, на состанок на министрите за одбрана на иницијативата САД-Јадранска…

Заменик министерот за одбрана, Башким Хасани, заедно со министри и шефови на делегации од земјите членки на иницијативата САД-Јадранската Повелба (А-5), Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора, Северна Македонија и…

Шекеринска и Брнс: Северна Македонија меѓу петте држави во кои се активира 4SFAB американската…

Министерката Радмила Шекеринска денеска присуствуваше на церемонијата по повод почнувањето на обуката на Лесната пешадиска баталјонска група сместена во касарната Јане Сандански во Штип, што ќе ја изведува 4.Бригада за асистенција на…

Шекеринска – Пелеши: Блиската одбранбена соработка и сојузништвото во Алијансата ја зацврстуваат…

На покана на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денеска во прва официјална посета на Северна Македонија престојува албанскиот министер за одбрана, Нико Пелеши. Министрите Шекеринска и Пелеши на средбата во Министерството се…

Регионот се обединува во заеднички одговор кон природните катастрофи и другите нови предизвици…

Регионот мора да остане мирен, стабилен и безбеден, земјите треба да развиваат добрососедски односи, а воено – политичката соработка мора да продолжи да се развива. Тоа е пораката од министрите за одбрана и високите претставници на земјите…

Средба Шекеринска-Тонин: Програмата “Берово” почнува со обука на 40 македонски пожарникари во…

Министерката Радмила Шекеринска денеска во рамки на состанокот на СЕДМ имаше билатерална средба со словенечкиот колега, Матеј Тонин. На средбата е договорено таканаречената програма “Берово”, која ја покрена министерката и која е…

Шекеринска од министерскиот состанок на СЕДМ: Заедничките предизвици бараат заеднички одговор

„Пандемијата климатските промени кои резултираа со природни катастрофи како пожарите и поплавите ја одбележаа последната година. Лажните вести и дезинформации кои го оптоварија целиот регион, мигрантската рута која минува низ нашиот…

Скопје домаќин на министерскиот состанок на регионалната иницијатива СЕДМ, разговори за зацврстување…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска заедно со колеги министри и високи претставници на министерствата за одбрана на земјите - членки на иницијативата SEDM (Southeast Defense Ministerial) денеска на состанок во Скопје ќе разговараат…

Шекеринска: Стандардот и условите во Армијата неспоредливо подобри од претходните години, од денеска…

Секој припадник на Армијата од денеска има нов комплет спортска опрема. На денешната промоција на 6.800 комплети составени од долни и горни тренерки, атлетски патики и спортски торби, министерката за одбрана Радмила Шекеринска порача…

Средба Шекеринска – Гуерини: Силна италијанска поддршка за евроинтеграциите, Северна Македонија и…

Италија продолжува да дава силна поддршка за евроинтегративниот пат на Северна Македонија е пораката од италијанскиот министер за одбрана Лоренцо Гуерини дадена на средбата со министерката за одбрана, Радмила Шекеринска во седиштето на НАТО…
Skip to content