Browsing Category

Вести

Подготовките за досега најголемата воена вежба во Северна Македонија се во завршна фаза –…

Подготовките за реализација на вежбата „Swift Response 22“, која вклучува над 4 000 припадници од седум сојузнички земји - Соединетите Американски Држави, Обединетото Кралство, Италија, Франција, Црна Гора, Албанија и Северна Македонија,…

Министерката Петровска се сретна со амбасадорката на Обединетото Кралство, Галовеј, продолжува…

„Северна Македонија и Обединетото Кралство имаат исклучително интензивна соработка во одбраната и наша намера е таа да продолжи да се развива. Заедно постигнавме многу, но ќе продолжиме да бидеме амбициозни и да наоѓаме начини за уште…

Славјанка Петровска ја презема функцијата министерка за одбрана од Радмила Шекеринска, одбраната ќе…

Со церемонија во Министерството за одбрана, Славјанка Петровска ја презеде функцијата министерка за одбрана од досегашната министерка Радмила Шекеринска. Петровска во својот прв говор како министерка за одбрана порача дека ја презема…

Министерката Шекеринска положи венец со свежо цвеќе во спомен на загинатите мировници во…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска положи венец со свежо цвеќе на спомен обележјето кај Катлановско Блаце во спомен на 11-те припадници на Армијата кои пред 14 години загинаа во хеликоптерската несреќа враќајќи се од…

Признание за одличната соработка и силното сојузништво помеѓу Северна Македонија и САД, Шекеринска е…

„Чест ми е, задоволство, огромен комплимент и привилегија денес да бидам првиот македонски министер кој го прима знамето на САД како симбол и признание на одличната соработка и зајакнатото партнерство и сојузништво“, рече денес…

Признание за лидерството и визијата на министерката Шекеринска од Асоцијацијата на одбранбени аташеи…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска доби признание од Асоцијацијата на одбранбени аташеи акредитирани во Северна Македониј за, како што рече нејзиниот претседател, американското одбранбено аташе полковникот Питер Роуел,…

Министерството за одбрана годинава – домаќин на најголемата конференција за стратегиски…

Годишната конференцијата за информации и комуникации на НАТО, најголемиот настан во доменот на стратегиските комуникации на Алијансата, оваа година ќе се реализира во Северна Македонија. Организацијата на овој значаен настан во нашата земја…

Инвестициите во Криволак направија ценет домашен и НАТО капацитет: оваа година најголемата…

„Вложувањата во инфраструктурата и условите на Криволак, го легитимираат како еден од поголемите и подобри воени полигони, не само во регионот, туку и во Европа. Денеска уште еднаш се уверивме дека Криволак доби нов лик и станува…

Армискиот полигон „Криволак“ прерасна во современ домашен и НАТО капацитет– во 2022 тука ќе се…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска заедно со претставници од Генералштабот и Армијата и претставници од Амбасадата на САД ќе бидат во посета на Армискиот полигон „Криволак“ и ќе направат увид во реконструктивните активности…

Шекеринска: Инвестиравме и во подобри услови за работа на военото разузнување

Министерката Радмила Шекеринска денеска го посети објектот на воената служба за разузнaвање каде се во тек инфраструктурни зафати за подобрување на условите за работа. Осврнувајќи се на досегашниот тек на изведбата на работите…
Skip to content