Browsing Category

Вести

Славјанка Петровска ја презема функцијата министерка за одбрана од Радмила Шекеринска, одбраната ќе…

Со церемонија во Министерството за одбрана, Славјанка Петровска ја презеде функцијата министерка за одбрана од досегашната министерка Радмила Шекеринска. Петровска во својот прв говор како министерка за одбрана порача дека ја презема…

Министерката Шекеринска положи венец со свежо цвеќе во спомен на загинатите мировници во…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска положи венец со свежо цвеќе на спомен обележјето кај Катлановско Блаце во спомен на 11-те припадници на Армијата кои пред 14 години загинаа во хеликоптерската несреќа враќајќи се од…

Признание за одличната соработка и силното сојузништво помеѓу Северна Македонија и САД, Шекеринска е…

„Чест ми е, задоволство, огромен комплимент и привилегија денес да бидам првиот македонски министер кој го прима знамето на САД како симбол и признание на одличната соработка и зајакнатото партнерство и сојузништво“, рече денес…

Признание за лидерството и визијата на министерката Шекеринска од Асоцијацијата на одбранбени аташеи…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска доби признание од Асоцијацијата на одбранбени аташеи акредитирани во Северна Македониј за, како што рече нејзиниот претседател, американското одбранбено аташе полковникот Питер Роуел,…

Министерството за одбрана годинава – домаќин на најголемата конференција за стратегиски…

Годишната конференцијата за информации и комуникации на НАТО, најголемиот настан во доменот на стратегиските комуникации на Алијансата, оваа година ќе се реализира во Северна Македонија. Организацијата на овој значаен настан во нашата земја…

Инвестициите во Криволак направија ценет домашен и НАТО капацитет: оваа година најголемата…

„Вложувањата во инфраструктурата и условите на Криволак, го легитимираат како еден од поголемите и подобри воени полигони, не само во регионот, туку и во Европа. Денеска уште еднаш се уверивме дека Криволак доби нов лик и станува…

Армискиот полигон „Криволак“ прерасна во современ домашен и НАТО капацитет– во 2022 тука ќе се…

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска заедно со претставници од Генералштабот и Армијата и претставници од Амбасадата на САД ќе бидат во посета на Армискиот полигон „Криволак“ и ќе направат увид во реконструктивните активности…

Шекеринска: Инвестиравме и во подобри услови за работа на военото разузнување

Министерката Радмила Шекеринска денеска го посети објектот на воената служба за разузнaвање каде се во тек инфраструктурни зафати за подобрување на условите за работа. Осврнувајќи се на досегашниот тек на изведбата на работите…

Во 2021 амбициозни и со резултати – Северна Македонија целосно воено интегрирана во Алијансата

По 2020-тата година во која ја заокруживме стратешката цел – членството во НАТО, во 2021 година одбраната и Армијата имаа значајни резултати на планот на заокружувањето на интегративниот процес во НАТО, реформите и подобрувањето на условите…

Министерката Шекеринска со вработените во МО и ГШ – ви благодарам за сиот труд, заедно постигнавме…

Министерката Радмила Шекеринска, на традиционалната средба со вработените во Министерството за одбрана и Генералштабот на Армијата на крајот од годината, им се заблагодари за вложениот труд и енергија кои вродија со големи резултати,…
Skip to content