Aleanca me SHBA-në asnjëherë ska qenë më e fortë, me shtetin e Vermontit na lidh partneriteti dhe miqësia tre dekadëshe– porosi e Shekerinskës në konferencën përmbyllëse për shtyp në Bërlington

Ministrja Radmilla Shekerinska e përfundoi vizitën e saj disa-ditore në Shtetet e Bashkuara me një konferencë shtypi në Vermont, ku ajo reflektoi mbi takimet dhe bisedimet në Pentagon dhe Departamentin e Shtetit, si dhe bashkëpunimin midis Maqedonisë së Veriut dhe këtij shteti federal amerikan, dhe mundësitë për zhvillimin e këtij bashkëpunimi shumë dekadash në mbrojtje, por edhe në ekonomi, bujqësi, turizëm dhe tregti.

„Jemi krenarë për partneritetin tonë me Vermontin. Rreth 5,000 trupa nga Maqedonia e Veriut kanë qenë pjesë e programeve të bashkëpunimit deri më tani. Kjo është e mahnitshme, është më shumë se 50 përqind e forcave tona të armatosura totale. Nuk ka asnjë ushtar në Armatën e Republikës së Maqedonisë së Veriut që nuk di për Vermontin. Vitin tjetër do të organizojmë një stërvitje të madhe ushtarake me parashutë për herë të parë dhe presim që një ekip nga Garda Kombëtare e Vermontit të na bashkohet. “Do të jetë një shans tjetër për ne që të tregojmë se sa i afërt dhe i suksesshëm është bashkëpunimi ynë,” tha ministrja Shekerinska.

Ministrja theksoi se vizitës në Vermont i kishte paraprirë një vizitë dhe takime të suksesshme në Uashington, ku takimi me Sekretarin Amerikan të Mbrojtjes Llojd Ostin III konfirmoi aleancën e jashtëzakonshme midis Maqedonisë së Veriut dhe SHBA.

„Patëm vërtetë një vizitë të suksesshme politike në Uashington para se të vinim këtu në Vermont. Vizita në Vermont ishte kurora e qëndrimit tonë në Shtetet e Bashkuara, me të cilën përmbyllëm një vizitë shumë të suksesshme. Kjo vizitë erdhi një vit e gjysmë pas anëtarësimit tonë në NATO, të cilën e kemi pritur për gati tre dekada. “Qëllimi është bërë realitet si rezultat i disa brezave të burrave dhe grave, veçanërisht në ushtri dhe në politikë, ndërsa korniza e mbrojtjes është mbështetur fuqimisht nga SHBA”, tha ministrja.

Lidhur me mundësitë për zhvillimin e bashkëpunimit, Shekerinska tha se qëllimi ynë është ta bëjmë sistemin e mbrojtjes nga fatkeqësitë më efikas dhe kjo është arsyeja pse ne po diskutojmë shkëmbimin e përvojave dhe realizimin e trajnimeve për mbrojtjen civile dhe reagimin ndaj fatkeqësive.

Komandanti i Gardës Kombëtare të Vermontit, gjeneral major Gregory Najt, përgëzoi Maqedoninë e Veriut për pranimin e saj në Aleancë dhe shprehu gatishmërinë për të zgjeruar bashkëpunimin e mbrojtjes edhe në ekonomi.

„Dua të përgëzoj Maqedoninë e Veriut dhe ministren e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska për pranimin e Maqedonisë së Veriut në NATO. Është një nder për ne që të kemi një rol në këtë arritje përmes partneritetit tonë. Është me të vërtetë një arritje e jashtëzakonshme që na tregon shumë për angazhimin e Maqedonisë së Veriut në partneritetin tonë. “Ne jemi gjithashtu të përgatitur për mundësi për përmirësimin e iniciativës ekonomike,” tha Najt.

Zëvendës guvernatorja e Vermontit, Molli Grej tregoi mbi potencialin për bashkëpunim midis shtetit amerikan dhe Maqedonisë së Veriut.

„Me Maqedoninë e Veriut, ne kemi filluar të identifikojmë fushat kryesore të partneriteteve logjike, për të gjetur se çfarë ofron Vermonti, për të gjetur dhe mësuar atë që Maqedonia e Veriut ka për të ofruar, për të shkëmbyer praktikat më të mira në bujqësi, turizëm, akademi, mjekësi, mjedis dhe mundësitë tregtare. “, tha ajo, duke shtuar se tashmë po punohet për të lidhur komunitetin akademik, si dhe sektorin e biznesit të të dy vendeve.

Grej falënderoi ministren Shekerinska për vizionin dhe qasjen e saj gjithëpërfshirëse, si dhe për angazhimin e saj për një partneritet të sinqertë dhe gjithëpërfshirës midis Vermontit dhe Maqedonisë së Veriut.

Vizita në Vermont u përmbyll me demonstrimin e ngritjes së avionëve luftarakë F-35 të Forcave Ajrore Kombëtare të Vermontit.

Përpara vizitës së saj në Vermont, ministrja Shekerinska dhe delegacioni maqedonas në Uashington u takuan me sekretarin amerikan të Mbrojtjes Llojd Ostin dhe zyrtarë të tjerë të lartë të administratës amerikane, përfshirë nënsekretarin për Çështjet Politike në Pentagon, Kolin Kall dhe të dërguarin e ri të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Eskobar.

Други вести
Skip to content