ВЕСТИ

Американски експерт за сајбер безбедност ќе го советува Министерството за одбрана

Како дел од соработката и стратешкото партнерство со Соединетите Американски Држави, од денеска во Министерството за одбрана на Република Северна Македонија ќе биде ангажиран американскиот советник за сајбер безбедност, Франк Ранеро, долгогодишен експерт во оваа област.Министерката Радмила Шекеринска му посака добредојде на новиот советник на состанокот на кој присуствуваше амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнз, одбранбениот аташе и претставник од Канцеларијата на САД за одбранбена соработка со Северна Македонија, и…

Министерката Шекеринска ги награди припадниците на Армијата кои учествува во гасењето на пожарите: Покажавте дека сте лидери со принципи, интегритет и храброст, благодарам на пожртвуваноста

Припадниците на Армијата кои учествуваа во справувањето со пожарите кои летово ја зафатија Северна Македонија, денеска беа наградени со парични награди и стимулативни мерки.Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на почетокот од своето обраќање во касарната Илинден, ги повика припадниците на Армијата со едноминутно молчење да оддадат почит на жртвите во несреќата во Бугарија. „Секој граѓанин на Северна Македонија сочувствува во оваа тага. Секој припадник на Армијата кој толку пати досега помогнал да се сочуваат…

Шекеринска од промоцијата на 70 нови подофицери: Треба да бидеме горди што Армијата по цела деценија повторно има подофицери

Министерката Радмила Шекеринска денеска присуствуваше на промоцијата на 70 нови подофицери која што се одржа во касарната „Илинден“ во Скопје. Обраќајќи им се на присутните таа им честиташе на подофицерите и рече дека е тоа уште еден успешно завршен процес на трансформација и подобрување на структурата на Армијата.„Кога дојдов за министерка за одбрана еден од проблемите кои ми беа посочени беше дека цела деценија немало курс за подофицери. Веднаш тргнавме во решавањето на проблемот, чекор по чекор, и резултатите…

Воената интеграција на Северна Македонија е најбрзата воена интеграција во НАТО досега – порака од генералот Лавињ до министерката Шекеринска

Со денешното потпишување на Заедничката декларација за воена интеграција, нашата земја и формално е целосно воено интегрирана во структурите на НАТО, а процесот на воено интегрирање е најбрзиот досега во Алијансата.Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска на свеченоста за потпишување на Заедничката декларација во претседателската вила, порача дека членството во НАТО не беше само политичка порака, туку дека тоа е заслужен резултат на крупни и многу амбициозни реформски процеси.„Ниту еден момент не застанавме…

Шекеринска од Финалната интегративна конференцијата меѓу Северна Македонија и НАТО: нашиот „тест период“ во НАТО е завршен, ги исполнивме условите за комплетна воена интеграција во Алијансата

„Со завршната интегративна конференција меѓу Северна Македонија и НАТО, нашиот „тест – период“ во НАТО е завршен. Ги исполнивме условите за воена интеграција и станавме рамноправна членка во сите воени делови од Алијансата“, рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска на денешната Финална интегративна конференција со која се комплетираше процесот на воено интегрирање на Северна Македонија во НАТО, започнат пред две ипол години кога беше и упатена поканата за членство.Упатувајќи честитки до тимот од армиската и…

Заменик министерот Хасани, на состанок на министрите за одбрана на иницијативата САД-Јадранска Повелба

Заменик министерот за одбрана, Башким Хасани, заедно со министри и шефови на делегации од земјите членки на иницијативата САД-Јадранската Повелба (А-5), Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора, Северна Македонија и Соединетите Американски Држави и делегации од земјите набљудувачи: Косово, Словенија и Србија учествува на редовниот состанок на А-5 иницијативата која се одржува во Сплит, Република Хрватска.На состанокот, заменик министерот Хасани истакна дека е потребно да се продолжи по патот на регионалната…

ИНФОРМАЦИИ ОД МИНИСТЕРСТВОТО

Излезе од печат новиот број на списанието ШТИТ, број 146

Месец ноември го одбележаа неколку значајни настани за кои пишуваме во овој број на „Штит“. На 16 ноември беше потпишана Заедничка декларација за воена интеграција на Република Северна Македонија во НАТО, за што пишуваме во овој број на „Штит“.Исто така пишуваме и за Состанокот на министрите за одбрана на земјите од Регионот во рамките на Регионалната иницијатива СЕДМ, кој се одржа во Скопје и на кој се разговараше за клучните безбедносни предизвици за земјите од регионот на Југоисточна Европа.Ве информираме и за…

Промовирани новите 23 офицери – потпоручници во Армијата и заклетва на 25.класа на питомци во Воената академија

На воена свеченост во Касарната „Гоце Делчев“ во Скопје, денес се промовираа новите офицери на Армијата од 21-та класа, во чин потпоручник и свечена заклетва дадоа новите питомци на Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ од 25-тата класа.На свеченоста присуствуваа Претседателот на Република Северна Македонија и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, началникот на Генералштабот, генерал потполковник Васко Ѓурчиновски, високи гости од…

Одржани редовни консултации со тимот за одбранбена трансформација на САД

Во периодот од 01-04 ноември тим од Соединетите Американски Држави за одбранбена трансформација (ISG) беше во посета на Министерството за одбрана и на Генералштабот на Армијата, при што се одржаа редовните консултации со претставници од МО и ГШ со цел размена на искуства и ставови поврзани со одбранбените процеси.За време на средбите се дискутираше на повеќе теми во врска со одбраната и преземање на следни чекори меѓу кои кариерно водење на персоналот, унапредувањето, новата предлог структура на Армијата, воведување нов…

Државниот секретар Николиќ положи венци на француските, германските и српските воени гробишта

Државниот секретар во Министерството за одбрана, Драган Николиќ заедно со делегација од Министерството положи венци со свежо цвеќе на француските, германските и српските воени гробишта.На француските воени гробишта во Битола и на германските воени гробишта во Прилеп денеска се одржаа комеморации во спомен на жртвите од Првата светска војна и помирувањето помеѓу народите. На комеморациите присуствуваа францускиот амбасадор СирилБомгартнер и германската амбасадорка АнкеХолштајн. Вчера беше одржана комеморација и на…

Излезе од печат новиот број на списанието ШТИТ, број 145

Во фокусот на број 145 на списанието „Штит“ е учеството на министерката за одбрана Радмила Шекеринска на состаноците на Северноатлантскиот совет на НАТО во Брисел, кои се одржаа на 21 и 22 октомври. Министрите за одбрана на 30-те земји членки на Алијансата за време на дводневните состаноци на Северноатлантскиот совет ги усвоија целите на способности за Северна Македонија, за прв пат по членството на нашата земја во Алијансата. Во Брисел министерката Шекеринска се сретна со генералниот секретар на Европската служба за…

Соработка со САД – Дополнителен импулс во зајакнување на капацитетите за справување со дезинформации

Во координација со Канцеларијата за одбранбена соработка со САД, на 26 и 27 октомври 2021 година во Регионалниот центар за односи со јавноста (РЦОЈ) престојуваа претставници од Регионалниот тим за информациска поддршка (Regional Support Information Team) од командата за специјални операции на САД. Целта на разговорите беше да се разгледаат и дефинираат можностите и начините за воспоставување соработка помеѓу РЦОЈ и Регионалниот тим за информациска поддршка од САД во насока на развој на превентивните капацитетите на…

ОДНОСИ СО ЈАВНОСТ:
e-mail: media@mod.gov.mk

Лидија Јанчовска Христова
тел | +389 2 328 2048
e-mail: lidija.jancovska@mod.gov.mk
Соња Крамарска
тел | +389 2 328 2432
e-mail: sonja.kramarska@mod.gov.mk
Иван Петрушевски
тел | +389 2 328 2487
e-mail: ivan.petrusevski@mod.gov.mk
Душко Аврамовски
тел | +389 2 328 2487
e-mail: dushko.avramovski@mod.gov.mk

Skip to content