ВЕСТИ

Петровска: Летниот кампус создава нови моќни пријателства

Министерка за одбрана, Славјанка Петровска, денеска присуствуваше на церемонијата на свеченото затворање и завршна вежба на меѓународниот „Летен кампус 2022“, што во изминатите две недели се реализираше на армискиот полигон „Криволак“ и во Центарот за обука „Пепелиште“. Летниот Кампус кој се реализира по единаесетти пат е во организација Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ и оваа година учествуваа 90 студенти и питомци од 16 партнерски и пријателски земји. Министерката Петровска ги поздрави учесниците и…

Петровска: Отпорноста и моќта на институциите и граѓаните е клучно во борбата против хибридните закани

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, вчера во рамките на Самитот на НАТО во Мадрид учествуваше на работната вечера на министрите за одбрана на НАТО на која се дискутираше на темата: "Влијанието на Хибридните закани во Западен Балкан". Министерката за одбрана Славјанка Петровска во дискусијата со останатите министри за одбрана, потенцираше дека ефективна стратешка комуникација е клучна во борбата против ваквите закани и безбедносни ризици како и дека надминувањето на ваквите предизвици се еден од приоритетите…

Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид: Безбедноста на регионот е геополитички императив на Алијансата

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, денеска во рамки на Самитот на НАТО кој се одржува во Мадрид беше дел од панел дискусијата: „Придонесот на НАТО за безбедноста и стабилноста во неговото соседството“ и на оваа тема дебатираше заедно со министрите за одбрана на Португалија и Бугарија, Хелена Кареирас и Драгомир Заков и Претседавачот на Воениот комитет на НАТО, адмирал Роб Бауер. Министерката Петровска во своето обраќање нагласи дека овој самит на НАТО е одлична можност да се испрати порака за единство на…

Државниот секретар Николиќ на годишната конференција на ОБСЕ

Државниот секретар во министерството за одбрана, Драган Николиќ учествува на Годишната конференција за безбедносен преглед на ОБСЕ, што во рамки на полското претседавање се одржува во Седиштето на организацијата во Виена. Годинешниот настан претставува одлична можност претставниците на земјите учеснички во отворена дискусија да се осврнат на аткуелната политичко-безбедносна состојба и идните предизвици во регионот на ОБСЕ. За време на првиот дел од Конференцијата свое обраќање имаше државниот секретар Николиќ кој…

Министерката Петровска на НАТО самитот во Мадрид

Министерката за одбрана Славјанка Петровска утре и задутре ќе биде дел од високата државна делегација која ја предводи Претседателот на Република Северна Македонија и врховен командант на Армијата, Стево Пендаровски на претстојниот Самит на НАТО кој ќе се одржи во Мадрид, Кралството Шпанија. За време на Самитот министерката Петровска заедно со министрите за одбрана на Португалија и Бугарија, Хелена Кареирас и Драгомир Заков и Претседавачот на Воениот комитет на НАТО, адмирал Роб Бауер, ќе учествуваат на панел дискусија…

Отворен финалниот ден од натпреварот „НАТО Иновациски предизвик“

Заменик министерот за одбрана Башким Хасани денеска во Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ присуствуваше и се обрати на отворањето на финалниот натпреварот за најдобро иновативно решение за идентификација, предупредување, проценка и управување со биолошки закани за заштита на силите на НАТО, сојузниците и цивилното население - „НАТО Иновациски предизвик“ кој е во организација на Воената академија во соработка со Иновацискиот центар на Здружената Командата за Трансформации на НАТО (ACT) од Норфлок, Вирџинија.…

ИНФОРМАЦИИ ОД МИНИСТЕРСТВОТО

Успешно финализирање на циклусот обуки за справување со дезинформации и градење отпорност во РЦОЈ

Во периодот од 13-17 јуни во Регионалниот центар за односи со јавноста (РЦОЈ/PARC) се одржа последната од вкупно три обуки во рамки на циклусот „обучи го обучувачот“ наменет за оспособување на сертифицираните медиа тренери од Министерството за одбрана и Армијата на Република Северна Македонија, во доменот на справување со дезинформациите и градење отпорност. Циклусот обуки беше спроведен во соработка со Регионалниот тим за информациска поддршка (RIST) од Командата за Специјални Операции на САД за Европа (US SOCOM).…

Известување за користење на армиските капацитети, АК„Васко Карангелески“ – Охрид и АК„Стар Дојран“ – Дојран за летната сезона 2022

Секторот за услуги, туризам, возен парк, одржување и обезбедување (СУТВПОиО) ги известува сите заинтересирани вработени во Министерството за одбрана и Армијата на Република Северна Македонија дека летната туристичка сезона во АК„Васко Карангелески“ - Охрид и АК„Стар Дојран“ - Дојран започнува на 01.07.2022 година. Барањето за сместување во наведените објекти да се достави до СУТВПОиО, Одделение за услуги и туризам, Дом на Армијата, Скопје. На следниов линк може да ги погледнете цените за летната туристичка сезона за 2022…

Излезе од печат новиот број 42 на меѓународното научно списание „Современа македонска одбрана“, кое го издава Министерството за одбрана

Во новиот број 42 на „Современа македонска одбрана“објавени се 12 научни трудови од реномирани странски и домашни автори. Во „Современа македонска одбрана“ број 42, во фокусот е руско-ураинскиот конфликт, анализиран од различни аспекти, но се анализираат и состојбите во регионот, влијанието на геопилитиката врз ООН, компјутерскиот криминал во секторот безбедност, односите со јавноста во вооружените сили и други теми поврзани со безбедноста и одбраната во различни контексти.

Излезе од печат списанието „Штит“ број 152

Во јунскиот број 152 на магазинот „Штит“ најмногу простор и написи посветивме на големата мултинационалната вежба „Swift Response 22“, која се реализираше на армискиот полигон „Криволак“ во периодот од 2 до 20 мај. Во рамките на вежбата, на 8 мај се одржа Отворен ден за воздухоплови на спортскиот аеродром „Стенковец“, каде беа прикажани дел од хеликоптерите кои се користат на вежбата, а имаше и прелети на авионите „А-10“ и „Ф-16“. Прочитајте ги деталите во врска со Планот на Министерството за одбрана за повисоки еколошки…

Успешно реализиран курс за кризна комуникација

Регионалниот Центар за oдноси со јавноста (РЦОЈ) успешно организираше и реализираше уште еден курс за комуникации при кризни ситуации. Од 16 до 20 мај, беше спроведена онлајн верзија на курсот на кој учество земаа 11 учесници од 4 различни земји. Учесниците од Азербејџан, Полска, Хрватска и Северна Македонија имаа можност да се запознаат, но и да се обидат и практично да ги применат техниките кои се користат при комуницирањето со јавноста, во кризни ситуации. Тројца сертифицирани медиа тренери од РЦОЈ, но и тројца…

Дводневна обука за истражување на пазарот и пазарни консултации при процесот на јавни набавки

„Спроведување на истражување на пазарот и пазарни консултации во процесите на јавни и одбранбени набавки” е насловот на дводневната обука која се реализираше на 25 - 26 мај 2022 година во Регионалниот центар за односи со јавност, а во организација на Секторот за човечки ресурси. Обуката е дел од Планот за интегритет на Министерството за одбрана 2021-2024 година кој се имплементира во соработка со Центарот за интегритет во одбранбениот сектор од Норвешка (CIDS). Истата беше успешно реализирана од страна на Анела…

ОДНОСИ СО ЈАВНОСТ:
e-mail: media@mod.gov.mk

Лидија Јанчовска Христова
тел | +389 2 328 2048
e-mail: lidija.jancovska@mod.gov.mk
Соња Крамарска
тел | +389 2 328 2432
e-mail: sonja.kramarska@mod.gov.mk
Иван Петрушевски
тел | +389 2 328 2487
e-mail: ivan.petrusevski@mod.gov.mk
Душко Аврамовски
тел | +389 2 328 2487
e-mail: dushko.avramovski@mod.gov.mk

Skip to content