Вести

Minister Shekerinska in the Kichevo barracks: The Army is performing its tasks in dealing with the pandemic impeccably, that is why it is a NATO ArmyMinistrja Shekerinska në kazermat në Kërçovë: Armata i kryen detyrat e saj në mënyrë të përkryer në trajtimin e pandemisë, prandaj është Armatë e NATO-sМинистерката Шекеринска во касарната во Кичево: Армијата беспрекорно ги извршува задачите во справувањето со пандемијата, затоа е НАТО Армија

Министерката Шекеринска во касарната во Кичево: Армијата беспрекорно ги извршува задачите во справувањето со пандемијата, затоа е НАТО Армија

„Честитам на припадниците на Армијата од касарните низ цела држава кои ќе ги посетам и лично да се заблагодарам. Сите што добија шанса ја искористија и ја извршија својата задача беспрекорно. Не уверивте дека секој припадник на Армијата е подготвен да одговори на секој предизвик. Затоа станавме членка на НАТО. Тоа го направивте за себе, […]

Shekerinska dhe Osmani pranuan donacion prej pajisjeve mbrojtësemedicinale nga Bullgaria – solidaritet aleat dhe evropian në vepërШекеринска и Османи примија донација од заштитна медицинска опрема од Бугарија –  сојузничка и европска солидарност на дело

Шекеринска и Османи примија донација од заштитна медицинска опрема од Бугарија – сојузничка и европска солидарност на дело

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, заедно со вицепремиерот за европски прашања и национален координатор за странска помош во земјава, Бујар Османи денеска од бугарскиот амбасадор, Ангел Ангелов примија донација од заштитна медицинска опрема за поддршка во справувањето со КОВИД – 19, а наменета за јавното здравство како и за […]

Shekerinska and Daltveit signed the Norwegian Donation Protocol for North Macedonia: a total of 300,000 euros in Army assistanceSekerinska dhe Daltueit nënshkruan Protokollin për Donacion nga Norvegjia për Maqedoninë e Veriut: ndihmë gjithsej 300,000 euro për ArmatënШекеринска и Далтвеит го потпишаа Протоколот за донација од Норвешка за Северна Македонија: вкупна помош на Армијата од 300 илјади евра

Шекеринска и Далтвеит го потпишаа Протоколот за донација од Норвешка за Северна Македонија: вкупна помош на Армијата од 300 илјади евра

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и одбранбениот аташе на Норвешка Егил Далтвеит го потпишаа Протоколот за донација од Кралството Норвешка на Република Северна Македонија во потрошен медицински материјал во износ од 100 илјади евра. Овие средства се дополнување на 200 илјади евра кои Норвешка веќе ги обезбеди преку НАТО […]

The engagement of the army during the state of emergency caused by the coronavirus pandemicAngazhimi i Armatës gjatë gjendjes së jashtëzakonshme të shkaktuar nga pandemia e koronavirusitАнгажманот на Армијата за време на вонредната состојба предизвикана од пандемијата на коронавирусот

Ангажманот на Армијата за време на вонредната состојба предизвикана од пандемијата на коронавирусот

Во текот на вонредната состојба предизвикана од пандемијата на корона – вирусот кој претставува и глобална закана, припадниците на Армијата на Република Северна Македонија активно придонесуваат кон заштитата на граѓаните, како и кон намалување на последиците од оваа глобална криза. Армијата е ангажирана на територијата на целата држава и тоа во поддршка на полициските сили […]

Shekerinska from the Operations Command in Kumanovo: We are honoured that in the year we became a NATO member we are also becoming a host nation of the Southeast European BrigadeShekerinska nga Komanda e Operacioneve në Kumanovë: Jemi të nderuar që në vitin që u bëmë anëtarë të NATO-s bëhemi edhe vendi nikoqir i Brigadës së Evropës JuglindoreШекеринска од Командата за операции во Куманово: Чест ни е што во годината кога станавме членка на НАТО стануваме и земја домаќин на Бригадата на Југоисточна Европа

Шекеринска од Командата за операции во Куманово: Чест ни е што во годината кога станавме членка на НАТО стануваме и земја домаќин на Бригадата на Југоисточна Европа

“Денеска сме во посета на Командата за операции на нашата Армија  и тоа пред зградата во која што ќе биде седиштето на командата на Бригадата на Југоисточна  Европа (SEEBRIG). Од септември Република Северна Македонија станува домаќин на оваа бригада која што е една од најсилните регионални иницијативи и шест години практично ќе бидеме домаќин на […]

Shekerinska in Negotino: The new road Krivolak – Pepelishte means better infrastructure for the Army and better conditions for the local populationShekerinska më Negotinë: Rruga e re Krivollak-Pepelishtë nënkupton infrastrukturë më të mirë për Armatën dhe kushte më të mira për banorët vendor Шекеринска во Неготино: Новиот пат Криволак -Пепелиште значи подобра инфраструктура за Армијата и подобри услови за локалното население

Шекеринска во Неготино: Новиот пат Криволак -Пепелиште значи подобра инфраструктура за Армијата и подобри услови за локалното население

„Членството во НАТО значи повисоки стандарди во секој дел од работата на Армијата и одбраната. Денеска сме тука да видиме како функционира типичен успешен проект на воен-цивилна соработка“, изјави министерката Радмила Шекеринска која денеска заедно со градоначалникот на Неготино Тони Делков извршија увид во изградбата на патот помеѓу селото и полигонот Криволак и Пепелиште. „Минатата […]

Minister Shekerinska led the Government delegation that paid tribute and laid a wreath at the grave and monument of Goce Delchev on the occasion of the 117th anniversary of his deathMinistrja Shekerinska kryesoi delegacionin e Qeverisë që bëri homazhe dhe vendosi lule në varrin dhe monumentin e Goce Delçevit me rastin e 117 vjetorit të vdekjes së tijМинистерката Шекеринска ја предводеше Владината делегација која оддаде почит и положи цвеќе на гробот и споменикот на Гоце Делчев по повод 117 - годишнината од смртта

Министерката Шекеринска ја предводеше Владината делегација која оддаде почит и положи цвеќе на гробот и споменикот на Гоце Делчев по повод 117 – годишнината од смртта

Владина делегација предводена од заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, министерот за образование и наука, Арбер Адеми и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, положи свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје и оддаде почит на големиот македонски револуционер. По повод […]

Paying respect to the fallen members of the Army in VejceNderohen pjesëtarët e rënë të Armatës në fshatin VicëОддадена почит на загинатите припадници на Армијата во Вејце

Оддадена почит на загинатите припадници на Армијата во Вејце

Денеска на спомен обележјето пред Баталјонот за специјални намени во касарната ,,Илинден“ во Скопје беше оддадена почит кон загинатите припадници на Армијата кои своите животи ги загубија на денешен ден 28.04.2001 година во реонот на село Вејце. Во чест на загинатите припадници на Армијата – постар водник Роберт Петковски, водник Миле Јаневски, водник Бобан Трајковски, […]

Minister Shekerinska to British General Hugh Lloyd-Jones: Appreciation for the contribution so far, we continue to work together as NATO alliesMinistrja Shekerinska drejtuar gjeneralit britanik Hugh Lloyd Jones: Falënderim për kontributin e deritanishëm, vazhdojmë të bashkëpunojmë si aleatë të NATO-sМинистерката Шекеринска до британскиот генерал Хју Лојд Џонс: Благодарност за досегашниот придонес, продолжуваме да соработуваме како сојузници во НАТО

Министерката Шекеринска до британскиот генерал Хју Лојд Џонс: Благодарност за досегашниот придонес, продолжуваме да соработуваме како сојузници во НАТО

„Високо ја цениме вашата поддршка и искрените и исклучително важни совети за развој на армиските сили. Вашиот придонес е јасна индиција за блиските врски меѓу владите на Република Северна Македонија и на Обединетото Кралство, особено во областа на одбраната“, рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска на денешната видео – конференциска врска со бригадниот генерал Хју […]

Donation from the Republic of Bulgaria for prevention and control of the spread of the Covid-19 virusDonacion nga Republika e Bullgarisë për parandalimin dhe kontrollin e përhapjes së virusit Kovid 19Донација од Република Бугарија за спречување и контрола на ширењето на вирусот Ковид 19

Донација од Република Бугарија за спречување и контрола на ширењето на вирусот Ковид 19

Денеска на граничниот премин Деве Баир државниот секретар во Министерството за одбрана, Драган Николиќ прими дел од донацијата која Министерството за одбрана на Република Бугарија ја донира на нашата земја преку Министерство за одбрана. Донацијата ја предаде Илија Налбантов, шеф на политичкиот кабинет на бугарскиот министерот за одбрана, Красимир Каракачанов. На самото примопредавање, државниот секретар […]