Вести

Министерката Шекеринска во посета на Центарот за обука на пилоти: Република Северна Македонија како идна членка на НАТО покажува дека има квалитет и знаење кое што може да го понуди на сојузниците

Министерката Шекеринска во посета на Центарот за обука на пилоти: Република Северна Македонија како идна членка на НАТО покажува дека има квалитет и знаење кое што може да го понуди на сојузниците

Министерката за одбрана Радмила Шекериска, денеска заедно со амбасадорот на Република Полска во Република Северна Македонија, Војциех Тицињски беше во посета на Центарот за обука на пилоти во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец. При денешната посета на Центарот, министерката Шекеринска и амбасадорот Тицињски имаа можност да го проследат почетокот на обуката на новата деветта генерација […]

Takim i ministres së Mbrojtjes Shekerinska me homologun rumun Gabriel Beniamin Lesh: Rumunia gjithmonë do të jetë mik dhe aleat i besueshëm Средба на министерката за одбрана Шекеринска со романскиот колега Габриел Бениамин Леш: Романија секогаш ќе ви биде пријател и доверлив сојузник

Средба на министерката за одбрана Шекеринска со романскиот колега Габриел Бениамин Леш: Романија секогаш ќе ви биде пријател и доверлив сојузник

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска во Министерството се сретна со нејзиниот романски колега, министерот за национална одбрана, Габриел – Бениамин Леш, кој престојува во официјална посета на нашата држава. Министерката Шекеринска по средбата изјави дека Романија ја докажа поддршката за нашата стратешка цел – членството во НАТО, бидејќи во брза процедура комплетно ја заврши […]

Zëvendësministri Maksuti pjesë e aksionit humanitar të Ambasadës së SHBA-së me rastin e përvjetorit përkujtimor të ngjarjeve të 11 ShtatoritЗаменик министерот Максути дел од хуманитарната  акцијата на Амбасадата на САД по повод годишнината од настаните на 11 Септември

Заменик министерот Максути дел од хуманитарната акцијата на Амбасадата на САД по повод годишнината од настаните на 11 Септември

Заменик министерот за одбрана, Беким Мексути денеска заедно со припадници на Армијата учествуваше на акцијата за дарување крв и акцијата за дарување храна по повод одбележувањето на Националниот ден на служба и сеќавање ден во организација Амбасадата на Соединетите Американски Држави, а во соработка со соработка со Црвениот Крст на Град Скопје и со Институтот […]

Shekerinska: Jam e bindur se anëtarësimi ynë në NATO do të jetë një puhi shtesë në velat e planeve tona drejt BE-sëШекеринска: Убедена сум дека нашето членство во НАТО, ќе биде дополнителен ветер во едрата на нашите ЕУ планови

Шекеринска: Убедена сум дека нашето членство во НАТО, ќе биде дополнителен ветер во едрата на нашите ЕУ планови

Под мотото „Две езера – две стратешки цели – ЕУ и НАТО“, а во чест на Денот на независноста, денеска во организација на Министерството за одбрана се реализираше искачување на планината Галичица. Се искачуваа министерката за одбрана Радмила Шекеринска заедно со припадници на Армијата, членови на вадата, амбасадори, одбранбени аташеи и градоначалници. По пристигањето на врвот […]

Shekerinska në ceremoninë e përcjelljes së 140 pjesëtarëve të Armatës në stërvitjen „Saber Junction 19“  në Gjermani: Aleatët llogarisin në ju!Шекеринска на церемонијата на испраќање на 140 припадници Армијата на вежбата „Saber Junction 19“  во Германија: Сојузниците сметаат на вас!

Шекеринска на церемонијата на испраќање на 140 припадници Армијата на вежбата „Saber Junction 19“ во Германија: Сојузниците сметаат на вас!

Денеска во касарната „Јане Сандански“ во Штип се одржа свеченост за испраќање на 140 припадници на Армијата на една од најголемите воени вежби оваа година „Saber Junction 19“ во организација на Командата на копнените сили на САД за Европа (USAREUR), која ќе се реализира во Германија. На церемонијата присуствуваа и се обратија министерката за одбрана […]

Shekerinska: Pas shumë vitesh kazermat në Shtip do të fitojnë ujësjellës të ri, aktivitetet e ndërtimit po lëvizin me ritëm të shpejtëШекеринска: По долги години касарната во Штип ќе добие нов водовод, градежните активности се одвиваат со одлично темпо

Шекеринска: По долги години касарната во Штип ќе добие нов водовод, градежните активности се одвиваат со одлично темпо

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска изврши увид во градежните активности за изградба на нова водоводна мрежа во касарната „Јане Сандански“ во Штип. По повеќе од една деценија, кога прв пат се алармирало за потребата од реконструкција на водоводната мрежа и не било преземено ништо, касарната ќе добие нов водовод. Министерката изјави дека очекува до […]

Meeting Shekerinska - Erjavec: NATO membership paves the way towards EUTakim Shekerinska - Erjavec: Anëtarësimi në NATO hap rrugën drejt BE-sëСредба Шекеринска - Ерјавец: Членството во НАТО го отвора патот кон ЕУ

Средба Шекеринска – Ерјавец: Членството во НАТО го отвора патот кон ЕУ

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Блед имаше средба со својот словенечки колега Карл Ерјавец. На средбата беше потврдено искреното пријателство меѓу двете земји, успешната соработка во одбраната и активната поддршка која Словенија и ја дава на Северна Македонија во сите фази на напредок кон интеграциите во НАТО и ЕУ. – Словенија го ратификуваше протоколот […]

Shekerinska at the Bled Strategic Forum:  We have achieved speedy progress, now it is time for the EU to show a speedy reaction, October is an opportunity for us and the UnionShekerinska në Forumin Strategjik të Bledit:  Kemi arritur progress të shpejtë, tani është koha BE të tregojë reagim të shpejtë, tetori është mundësi edhe për ne edhe për Unionin Шекеринска на Бледскиот стратегиски форум:  Постигнавме брз прогрес, сега е време ЕУ да покаже брза реакција, октомври е можност и за нас и за Унијата

Шекеринска на Бледскиот стратегиски форум: Постигнавме брз прогрес, сега е време ЕУ да покаже брза реакција, октомври е можност и за нас и за Унијата

- Само пред нешто повеќе од две години, мојата земја беше извор на загриженост кај повеќето сојузници во НАТО и ЕУ. Се боревеме со тешка политичка криза, со пад на демократијата, значителен пад во слободата на медиумите, па дури и со агресивна политичка конфронтација. Сепак, потребна беше нова влада, огромна политичка одлучност, храброст и способност […]

Ministrat Shekerinska dhe Dimitrov në takim me përfaqësuesin special të SHBA-së për Balkanin Perëndimor, Palmer: Vendi i Maqedonisë së Veriut është në NATO dhe BEМинистрите Шекеринска и Димитров на средба со специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Палмер: Местото на Северна Македонија е во НАТО и ЕУ

Министрите Шекеринска и Димитров на средба со специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Палмер: Местото на Северна Македонија е во НАТО и ЕУ

Заменик претседателот на Владата на Република Северна Македонија и министер за одбрана, Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска на маргините на Бледскиот Стратешки Форум остварија средба со Метју Палмер, специјален претставник на САД за Балканот. На средбата, фокусот на разговорите беше ставен на динамиката на процесот на зачленување на Северна Македонија […]

Потпишани договорите за стручно оспособување и усовршување со 26 граѓани, во текот на обуката ќе земаат месечен надоместок во висина од просечна нето плата

Потпишани договорите за стручно оспособување и усовршување со 26 граѓани, во текот на обуката ќе земаат месечен надоместок во висина од просечна нето плата

Дваесет и шест млади дипломирани граѓани денеска во Воената академија потпишаа договори за Стручно оспособување и усовршување, со што по шест месеци ќе се стекнат со офицерски чинови и ќе добијат постојано вработување во Армијата на Република Северна Македонија. Со одлука на Влада, наместо 3.500 како досега, месечниот надоместок за време на обуката ќе биде […]

Open 11th Regional FUTSAL Peace Cup U hap “Kupa e Paqes” turneu i 11 rajonal në futboll të vogëlОтворен 11. регионален футсал „Куп за мир“

Отворен 11. регионален футсал „Куп за мир“

Екипи од армиите на Северна Македонија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора, Србија и Словенија од денеска во следните пет дена ќе се натпреваруваат на единаесеттиот по ред футсал „Куп за мир“ кој беше официјално отворен денеска во касарната „Гоце Делчев“ во Скопје. Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на отворањето пред присутните, меѓу кои и […]

FOTOGALERI: Vendosja e kurorave me lule të freskëta me rastin e shënimit të “Ditëve të Nënës Terezë“ФОТОГАЛЕРИЈА: Положување на венци со свежо цвеќе по повод одбележувањето на „Денови на Мајка Тереза“

ФОТОГАЛЕРИЈА: Положување на венци со свежо цвеќе по повод одбележувањето на „Денови на Мајка Тереза“

Делегација од Министерството за одбрана, предводена од државниот секретар Драган Николиќ, денеска положи венци со свежо цвеќе на спомен – плочата на местото на раѓање, како и пред споменикот на Светата мајка Тереза пред Домот на Армијата. Положувањето на венци е по повод 109-тиот роденден на Гонџа Бојаџиу – Светата Мајка Тереза.