Headlines

Takim i ministres së Mbrojtjes Shekerinska me homologun rumun Gabriel Beniamin Lesh: Rumunia gjithmonë do të jetë mik dhe aleat i besueshëm Средба на министерката за одбрана Шекеринска со романскиот колега Габриел Бениамин Леш: Романија секогаш ќе ви биде пријател и доверлив сојузник

Takim i ministres së Mbrojtjes Shekerinska me homologun rumun Gabriel Beniamin Lesh: Rumunia gjithmonë do të jetë mik dhe aleat i besueshëm

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, u takua sot me homologun e saj rumun, ministrin e Mbrojtjes Kombëtare, Gabriel Benjamin Lesh, i cili qëndron për vizitë zyrtare në vendin tonë. Ministrja Shekerinska tha pas takimit se Rumania ka dëshmuar mbështetjen për qëllimin tonë strategjik – anëtarësimin në NATO, pasi ajo ka përfunduar ratifikimin e Protokollit të […]

Zëvendësministri Maksuti pjesë e aksionit humanitar të Ambasadës së SHBA-së me rastin e përvjetorit përkujtimor të ngjarjeve të 11 ShtatoritЗаменик министерот Максути дел од хуманитарната  акцијата на Амбасадата на САД по повод годишнината од настаните на 11 Септември

Zëvendësministri Maksuti pjesë e aksionit humanitar të Ambasadës së SHBA-së me rastin e përvjetorit përkujtimor të ngjarjeve të 11 Shtatorit

Zëvendësministri i Mbrojtjes Bekim Maksuti sot së bashku me pjesëtarë të Armatës morrën pjesë në një aksion për dhurimin e gjakut dhe dhurimin e ushqimit për të shënuar Ditën Kombëtare të Shërbimit dhe Përkujtimit të organizuar nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara në bashkëpunim me Kryqin e Kuq të qytetit të Shkupit dhe Institutin e […]

Shekerinska: Jam e bindur se anëtarësimi ynë në NATO do të jetë një puhi shtesë në velat e planeve tona drejt BE-sëШекеринска: Убедена сум дека нашето членство во НАТО, ќе биде дополнителен ветер во едрата на нашите ЕУ планови

Shekerinska: Jam e bindur se anëtarësimi ynë në NATO do të jetë një puhi shtesë në velat e planeve tona drejt BE-së

Nën moton „ Dy liqene – dy synime strategjike – BE dhe NATO” në nder të Ditës së Pavarësisë, sot në ortganizim të Ministrisë së Mbrojtjes u realizua ngjitje në malin Galiçicë. Në ngjitje morri pjesë ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska së bashku me pjesëtarë të Armatës, anëtarë të qeverisë, ambasadorë, atashe mbrojtës dhe kryetarë […]

Shekerinska në ceremoninë e përcjelljes së 140 pjesëtarëve të Armatës në stërvitjen „Saber Junction 19“  në Gjermani: Aleatët llogarisin në ju!Шекеринска на церемонијата на испраќање на 140 припадници Армијата на вежбата „Saber Junction 19“  во Германија: Сојузниците сметаат на вас!

Shekerinska në ceremoninë e përcjelljes së 140 pjesëtarëve të Armatës në stërvitjen „Saber Junction 19“ në Gjermani: Aleatët llogarisin në ju!

Sot në kazermën „Jane Sandanski” në Shtip u mbajt ceremonia për përcjelljen e 140 pjesëtarëve të Armatës në njërën nga stërvitjet më të mëdha ushtarake për këtë vit „Saber Junction 19“ në organizim të Komandës së Forcave Tokësore të SHBA-së për Evropë (USAREUR), e cila do të realizohet në Gjermani. Në ceremony morrën pjesë dhe […]

Shekerinska: Pas shumë vitesh kazermat në Shtip do të fitojnë ujësjellës të ri, aktivitetet e ndërtimit po lëvizin me ritëm të shpejtëШекеринска: По долги години касарната во Штип ќе добие нов водовод, градежните активности се одвиваат со одлично темпо

Shekerinska: Pas shumë vitesh kazermat në Shtip do të fitojnë ujësjellës të ri, aktivitetet e ndërtimit po lëvizin me ritëm të shpejtë

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska sot inspektoi aktivitetet ndërtimore për ndërtimin e një rrjeti të ri të ujësjellësit në kazermat “Jane Sandanski” në Shtip. Pas më shumë se një dekade, kur për herë të parë u alarmua për nevojën e rikonstruimit të rrjetit të furnizimit me ujë dhe nuk ështe ndërmarrë asgjë, kazermat do të […]

Meeting Shekerinska - Erjavec: NATO membership paves the way towards EUTakim Shekerinska - Erjavec: Anëtarësimi në NATO hap rrugën drejt BE-sëСредба Шекеринска - Ерјавец: Членството во НАТО го отвора патот кон ЕУ

Takim Shekerinska – Erjavec: Anëtarësimi në NATO hap rrugën drejt BE-së

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska pati një takim me homologun e tij slloven Karl Erjavec në Bled. Takimi riafirmoi miqësinë e sinqertë midis dy vendeve, bashkëpunimin e suksesshëm të mbrojtjes dhe mbështetjen aktive që Sllovenia i jep Maqedonisë së Veriut në të gjitha fazat e përparimit drejt integrimit në NATO dhe BE. – Sllovenia ratifikoi […]

Shekerinska at the Bled Strategic Forum:  We have achieved speedy progress, now it is time for the EU to show a speedy reaction, October is an opportunity for us and the UnionShekerinska në Forumin Strategjik të Bledit:  Kemi arritur progress të shpejtë, tani është koha BE të tregojë reagim të shpejtë, tetori është mundësi edhe për ne edhe për Unionin Шекеринска на Бледскиот стратегиски форум:  Постигнавме брз прогрес, сега е време ЕУ да покаже брза реакција, октомври е можност и за нас и за Унијата

Shekerinska në Forumin Strategjik të Bledit: Kemi arritur progress të shpejtë, tani është koha BE të tregojë reagim të shpejtë, tetori është mundësi edhe për ne edhe për Unionin

- Pak më shumë se dy vjet më parë, vendi im ishte një burim shqetësimi për shumicën e aleatëve të NATO-s dhe BE-së. Ne luftuam me një krizë të rëndë politike, një rënie të demokracisë, një rënie të konsiderueshme të lirisë së medias dhe madje edhe konfrontim politik agresiv. Sidoqoftë, kishte nevojë për një qeveri […]

Ministrat Shekerinska dhe Dimitrov në takim me përfaqësuesin special të SHBA-së për Balkanin Perëndimor, Palmer: Vendi i Maqedonisë së Veriut është në NATO dhe BEМинистрите Шекеринска и Димитров на средба со специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Палмер: Местото на Северна Македонија е во НАТО и ЕУ

Ministrat Shekerinska dhe Dimitrov në takim me përfaqësuesin special të SHBA-së për Balkanin Perëndimor, Palmer: Vendi i Maqedonisë së Veriut është në NATO dhe BE

Zëvendëskryeministrja dhe ministre e Mbrojtjes së Republikës së Maqedonisë së Veriut Radmilla Shekerinska dhe ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov, sot në margjinat e Forumit Strategjik në Bled, u takuan me përfaqësuesin special të SHBA-së për Ballkanin, Metju Palmer. Në takim, fokusi i bisedimeve ishte në dinamikën e procesit të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në […]

Open 11th Regional FUTSAL Peace Cup U hap “Kupa e Paqes” turneu i 11 rajonal në futboll të vogëlОтворен 11. регионален футсал „Куп за мир“

U hap “Kupa e Paqes” turneu i 11 rajonal në futboll të vogël

Ekipe nga armatat e Maqedonisë së Veriut, Bosnje e Hercegovinës, Kroacisë, Malit të Zi, Serbisë dhe Sllovenisë nga dita e sotme, gjatë pesë ditëve të ardhshme do të garojnë në turneun e 11 rajonal me rradhë në futboll të vogël “Kupa e Paqes”, i cili zyrtarisht u hap sot në kazermën “Goce Dellçev” në Shkup. […]

FOTOGALERI: Vendosja e kurorave me lule të freskëta me rastin e shënimit të “Ditëve të Nënës Terezë“ФОТОГАЛЕРИЈА: Положување на венци со свежо цвеќе по повод одбележувањето на „Денови на Мајка Тереза“

FOTOGALERI: Vendosja e kurorave me lule të freskëta me rastin e shënimit të “Ditëve të Nënës Terezë“

Delegacion i Ministrisë së Mbrojtjes, i kryesuar nga sekretari shtetëror Dragan Nikoliq sot pranë pllakës përkujtimore – në vendin e lindjes, si dhe pranë përmendores së shënjtores Nënë Tereza para Shtëpisë së Armatës, vendosi kurora me lule të freskëta. Kjo ceremeni u mbajt me rastin e ditëlindjes së 109 të shënjtores Nënë Tereza.

Photo Gallery - formal gathering of the Ministry of Defence and Army employees on the occasion of the 18 August, the Army DayGaleria e Fotove – Mbledhje solemne e punonjësve të Ministrisë së Mbrojtjes dhe të Armatës me rastin e 18 gushtit, Ditës së Armatës.Фотогалерија - Свечен собир на вработените во Министерството за одбрана и Армијата по повод 18.Август, Денот на Армијата

Galeria e Fotove – Mbledhje solemne e punonjësve të Ministrisë së Mbrojtjes dhe të Armatës me rastin e 18 gushtit, Ditës së Armatës.

The Chief of the Bulgarian Armed Forces, General Andrej Bocev visits Ministry and General Staff, meeting Minister ShekerinskaShefi i Forcave të Armatosura Bullgare, gjenerali Andrej Bocev viziton Ministrinë dhe Shtabin e Përgjithshëm, takohet me ministren ShekerinskaНачалникот на бугарските вооружени сили, генерал Андреј Боцев во посета на Министерството и Генералштабот, средба со министерката Шекеринска

Shefi i Forcave të Armatosura Bullgare, gjenerali Andrej Bocev viziton Ministrinë dhe Shtabin e Përgjithshëm, takohet me ministren Shekerinska

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura (FA) të Republikës së Bullgarisë, gjeneral Andrej Bocev, bëri një vizitë zyrtare dy-ditore në Ministrinë e Mbrojtjes dhe Shtabin e Përgjithshëm të Armatës. Pas pritjes me nderime të larta ushtarake, gjenerali Bocev u takua me nikoqirin e tij, Shefin e Shtabit të Përgjithshëm, gjeneral-nënkolonel Vasko Gjururçinovski, […]