Насловни

Pllakë dhe mirënjohje për sekretarin shtetëror Nikoliq nga komiteti i iniciativës SEDMПлакета и признание за државниот секретар Николиќ од страна на Комитетот на иницијативата SEDM

Плакета и признание за државниот секретар Николиќ од страна на Комитетот на иницијативата SEDM

На државниот секретар на Министерството за одбрана на Република Северна Македонија, Драган Николиќ вчера му беше врачена Плакета и признание од страна на Претседавачот на координативниот комитет на министрите за одбрана на Југоисточна Европа (SEDM-CC), Амбасадорот, Елефтериос Ангелопулос на предлог на директорот на Претседателството на Комитетот, Генерал-мајорот Ахилефс Тауксис. Ова признание беше доделено за време […]

Ripërtërihet bashkëpunimi në mbrojtje me Greqinë: Bisedimet shtabi ndërmjet delegacioneve nga të dyja ministritë, takim me ministren Shekerinska Обновена соработката во одбраната со Грција: Штабни разговори на делегации од двете министерства, средба со министерката Шекеринска

Обновена соработката во одбраната со Грција: Штабни разговори на делегации од двете министерства, средба со министерката Шекеринска

Делегација од Министерството за одбрана на Грција предводена од комодор Мајкл Наум во Скопје одржа штабни разговори со експертски тим од Mинистерството за одбрана, предводен од полковник Зоран Секуловски. Се разговараше за продлабочување на соработката во одбраната меѓу двете земји, која во изминатите четири години беше на скромно ниво. Унапредувањето на соработката беше иницирано од […]

Ekip i Pentagonit në Ministrinë e Mbrojtjes në konsultime dypalëshe të mbrojtjes: Planifikohet bashkëpunim në një nivel më të lartë, nivel aleatësh! Тим од Пентагон во Министерството за одбрана на билатерални одбранбени консултации: Се планира соработка на повисоко, сојузничко ниво!

Тим од Пентагон во Министерството за одбрана на билатерални одбранбени консултации: Се планира соработка на повисоко, сојузничко ниво!

Република Северна Македонија и Соединетите Американски држави ги обновија билатералните одбранбени консултации по 4 години, кога последен пат во Вашингтон се одржал состанок на експертските тимови на Пентагон и Министерството за одбрана. Заменик – помошничката секретар за одбрана на САД, Лора Купер, со експертски тим од Пентагон, денеска во Скопје одржуваат експертски консултации со тимови […]

Minister Shekerinska on meetings in the Ministry of Defence of AustriaMinistrja Shekerinska në takime në Ministrinë e Mbrojtjes të AustrisëМинистерката Шекеринска на средби во Министерството за одбрана на Австрија

Министерката Шекеринска на средби во Министерството за одбрана на Австрија

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска беше во официјална посета на Австрија при што се сретна и разговараше со највисоките претставници на Федералното министерство за одбрана. Домаќин на посетата беше генералниот секретар на Федералното министерство за одбрана, Волфганг Бауман. Шекеринска се заблагодари на континуираната поддршка и соработката во одбраната […]

Shekerinska concludes her visit to Washington: We have received strong messages of support and congratulations on our leadership, our partnership with the US continues Shekerinska përfundon vizitën në Uashington: Kemi marrë mesazhe të forta mbështetjeje dhe urime për lidershipin, vazhdon partneriteti me SHBAШекеринска ја завршува посетата на Вашингтон: Добивме силни пораки на поддршка и честитки за лидерството, партнерството со САД продолжува

Шекеринска ја завршува посетата на Вашингтон: Добивме силни пораки на поддршка и честитки за лидерството, партнерството со САД продолжува

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска ја завршува посетата на Вашингтон. Последниот ден од посетата таа имаше средби со конгресмените Мајк Тарнер и Адам Смит, на кои беа повторени пораките на поддршка за членството на Македонија во НАТО и честитките за одлучноста во решавањето на спорот кој стоеше на нашиот […]

Shekerinska conveyed a message in the White House and the State Department: We are counting on a fast and efficient ratification of the Accession Protocol, our success is a success for the entire region Shekerinska në Shtëpinë e Bardhë dhe në Departamentin e Shtetit përcolli mesazhin: Besojmë në një proces të shpejtë dhe efikas të ratifikimit të Protokollit të Anëtarësimit në NATO, suksesi ynë është një sukses për rajoninШекеринска во Белата куќа и во Стејт департментот ја пренесе пораката: Сметаме на брз и ефикасен процес на ратификација на Протоколот за членство во НАТО, нашиот успех е успех и за регионот

Шекеринска во Белата куќа и во Стејт департментот ја пренесе пораката: Сметаме на брз и ефикасен процес на ратификација на Протоколот за членство во НАТО, нашиот успех е успех и за регионот

Заменик претседателката на владата и министер за одбрана Радмила Шекеринска ја продолжи посетата на САД чија цел е да се забрза ратификацијата на Протоколот за членство на нашата земја во НАТО. По средбите со нејзиниот американски колега Патрик Шанахан и со американски сенатори, таа во Белата куќа се сретна со директорот за европски прашања Вилијам […]

Minister Shekerinska meets US Secretary of Defence  Patrick Shanahan Ministrja Shekerinska takohet me Sekretarin e Mbrojtjes të SHBA-së, Patrick ShanahanМинистерката Шекеринска на средба со секретарот за одбрана на САД, Патрик Шанахан

Министерката Шекеринска на средба со секретарот за одбрана на САД, Патрик Шанахан

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Пентагон имаше средба со својот американски колега кој ја врши должноста секретар за одбрана на САД, Патрик Шанахан. На средбата беше потврдено стратешкото партнерство на САД и Република Северна Македонија. Шекеринска и Шанахан се согласија за продлабочување на соработката во одбраната и нејзино подигнување на повисоко ниво какво што […]

Maksuti hosts Croatian Assistant Defence Minister Roman MikulićMaksuti pret ndihmësministrin kroate Roman MikuliqМаксути домаќин на хрватскиот помошник министер Роман Микулиќ

Максути домаќин на хрватскиот помошник министер Роман Микулиќ

Заменик министерот за одбрана, Беким Максути денеска во Министерството за одбрана на Република Северна Македонија се сретна со помошник министерот за материјални ресурси, Роман Микулиќ од Министерството за одбрана на Република Хрватска. Максути најнапред изрази благодарност за неодамнешната ратификација на пристапниот Протокол од страна на Хрватска и за континуираната поддршка која Република Хрватска и ја […]

State Secretary Nikolic in an official visit of the Czech RepublicSekretari i shtetëror Nikoliq në vizitë zyrtare në Republikën ÇekeДржавниот секретар Николиќ во Официјална посета на Чешката Република

Државниот секретар Николиќ во Официјална посета на Чешката Република

Државниот секретар Драган Николиќ ја предводи делегација од Министерството за одбрана на Република Северна Македонија која на покана на чешкото Министерство за одбрана, престојува во официјална посета на Чешката Република. За време на посетата се дискутираше за продлабочување на билатералната соработка, се разменија мислења од интерес на двете министерства за одбрана и беше потпишан Планот […]

Shekerinska in Washington: We are here to secure support for the speedy ratification of the NATO Accession ProtocolShekerinska në Uashington: Jemi këtu për të siguruar mbështetje për ratifikim të përshpejtuar të Protokollit për Anëtarësim të NATOШекеринска во Вашингтон: Тука сме да обезбедиме поддршка за што побрза ратификација на Протоколот за пристапување во НАТО

Шекеринска во Вашингтон: Тука сме да обезбедиме поддршка за што побрза ратификација на Протоколот за пристапување во НАТО

Заменик претседателката на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска на првиот ден од работната посета на САД се сретна со претставници на Пентагон, учествуваше на НАТО Конференцијата за градење интегритет и одржа предавање на престижниот Национален одбранбен Универзитет. „Целта на посетата е да обезбедиме поддршка за забрзување на процесот на ратификација на Протоколот за […]

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во работна посета на САД: Средби во Пентагон и во Белата куќа, средби со сенатори, конгресмени и НАТО дипломати

Заменик претседателката на владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска е во работна посета на САД каде следните денови ќе има средби со високи претставници во Пентагон и Белата куќа, со сенатори, конгресмени и НАТО дипломати. Шекеринска ќе има воведно излагање на НАТО Конференцијата за градење интегритет на тема „Градење на способни и одговорни институции […]

Festohet jubileu "25 Vjet Forca të Operacioneve Speciale”Свечено одбележан јубилејот 25 години „Сили за специјални операции“

Свечено одбележан јубилејот 25 години „Сили за специјални операции“

Под мотото „Посветеност и професионализам“, припадниците на полкот за специјални операции (пСО) денес во касарната ,,Илинден“ во Скопје, со воена свеченост го одбележаа денот на единицата и јубилејот 25 години „Сили за специјални операции“. На воената свеченост покрај Министерката за одбрана Радмила Шекеринска и Началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски присуствуваа и заменикот министер за […]