Издвоени

Minister Jolevski meets US Senator Bill NelsonTakim i ministrit Jolevski me senatorin Bil NelsonСредба на министерот Јолевски со сенаторот Бил Нелсон

Средба на министерот Јолевски со сенаторот Бил Нелсон

Meeting with US Senator John McCainTakim i ministrit Jolevski me senatorin e SHBA-ve, Xhon MekKejnСредба на министерот Јолевски со сенаторот Џон МекКејн

Средба на министерот Јолевски со сенаторот Џон МекКејн

Minister Jolevski met congressman Michael ConawayTakim i ministrit Jolevski me kongresmenin Majkël Konavej Средба на министерот Јолевски со конгресменот Мајкл Конавеј

Средба на министерот Јолевски со конгресменот Мајкл Конавеј

Minister Jolevski met the president of the Heritage Foundation, Jim DeMint Takim i ministrit Jolevski me kryetarin e fondacionit ,,Heritage", Xhim DeMint Средба на министерот Јолевски со претседателот на фондацијата „Heritage“, Џим ДеМинт

Средба на министерот Јолевски со претседателот на фондацијата „Heritage“, Џим ДеМинт

Macedonia and Hungary are committed to developing their mutual cooperation Maqedonia dhe Hungaria jane te perkushtuar në zhvillimin e bashkëpunimit të ndërsjellëМакедонија и Унгарија се посветени на развојот на меѓусебната соработка

Македонија и Унгарија се посветени на развојот на меѓусебната соработка

Меѓуармиската соработка е од огромно значење и за Македонија и за Унгарија, посочи министерот за одбрана, Зоран Јолевски на денешната средба со началникот на Генералштабот на унгарските вооружени сили, генералот Тибор Бенко, кој престојува во официјална посета на нашата земја. Заблагодарувајќи се за поддршката на Унгарија за членство на Република Македонија во Алијансата, министерот Јолевски […]

Minister Jolevski: Complete integration into the Euro – Atlantic organizations is a top priority for the Republic of MacedoniaMinistri Jolevski: Integrimi i plotë në Organizatat Euroatlantike është prioritet i lartë i Republikës së MaqedonisëМинистерот Јолевски: Целосна интерграција во Евроатлантските организации е врвен приоритет на Република Македонија

Министерот Јолевски: Целосна интерграција во Евроатлантските организации е врвен приоритет на Република Македонија

„Посветено ќе продолжиме да чекориме по патот до целосно полноправно членство во НАТО. Мојата земја ги споделува вредностите на НАТО. Тие се важни за нас и затоа ние сме обврзани да го обезбедиме нашиот придонес во мисиите предводени од НАТО согласно расположливите капацитети“, истакна во Брисел министерот за одбрана Зоран Јолевски кој заедно со министерот […]

The new Minister of Defence, Zoran Jolevski, has taken over the function from his predecessor, Talat XhaferiMinistri i ri Jolevski merr detyrën nga paraardhësi i tij Talat Xhaferi Новиот министер за одбрана Зоран Јолевски ја презема функцијата од неговиот претходник Талат Џафери

Новиот министер за одбрана Зоран Јолевски ја презема функцијата од неговиот претходник Талат Џафери

„Да се биде дел од одбрана на татковината е чест и гордост. Да се биде дел од тимот кој континуирано ја прават горда нашата татковина насекаде низ светот, е предизвик на кој треба да му се пријде со должна почит. Да се биде министер за одбрана е чест, и гордост, но и голема одговорност“ – […]

Minister Xhaferi welcomed the ARM contingent that will participate in the exercise “Quick Lion” in the Kingdom of BelgiumMinistri Xhaferi priti kontingjentin e ARM-së, i cili do të marrë pjesë në stërvitjen ,,Quick Lion”, në Mbretërinë e BelgjikësМинистерот Џафери го пречека контингентот на АРМ, кој ќе учествува во вежбата ,,Quick Lion”, во Кралството Белгија

Министерот Џафери го пречека контингентот на АРМ, кој ќе учествува во вежбата ,,Quick Lion”, во Кралството Белгија

Министерот за одбрана на Република Македонија, Талат Џафери, во придружба на висока делегација од МО и АРМ, денеска ги пречека претставниците на контингентот на АРМ кои ќе учествуваат во вежбата ,,Quick Lion” која се реализира во склоп на Борбената група на ЕУ, ЕУ БГ 2014-2, предводена од Кралството Белгија, а сочинета од 6 земји учеснички: […]

Minister Xhaferi: Terrorism is a globally negative presence which we can defeatMinistri Xhaferi: Terrorizmi është një paraqitje negative globale të cilën mundemi ta fitojmëМинистерот Џафери: Тероризмот е глобална негативна појава која можеме да ја победиме

Министерот Џафери: Тероризмот е глобална негативна појава која можеме да ја победиме

Тероризмот можеме да го победиме преку кооперативна безбедност, и промоција на заедничките споделени демократски вредности на човековото битие. Таа појава може да биде победена само со ангажирање на сите општествени ресурси, вклучително и функционални политички, економски, правни и социјални системи. Тоа го истакна министерот за одбрана на Република Македонија, Талат Џафери, во денешното обраќање на […]

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fog Rasmusen për vizitë në Republikën e MaqedonisëГенералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен во посета на Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен во посета на Македонија

Во рамките на посетата на Регионот, денес, во еднодневна работна посета на Република Македонија престојуваше Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, при што покрај Претседателот на Владата, Никола Груевски, оствари средба и со Министрите за одбрана и надворешни работи, Талат Џафери и Никола Попоски. На средбата се дискутираше за актуелни теми поврзани со спроведувањето […]