Special

Shekerinska: Ne dhamë rezultate, presim që Unioni të tregojë lidership dhe të hap negociatat e pranimitШекеринска: Ние испорачавме резултати, очекуваме Унијата да покаже лидерство и да ги отвори пристапните преговори

Shekerinska: Ne dhamë rezultate, presim që Unioni të tregojë lidership dhe të hap negociatat e pranimit

„Vendi ynë gjithmonë e ka parë procesin e zgjerimit si një proces i bazuar në rezultate dhe arritje. Kemi dhënë rezultate për sa i përket stabilitetit politik, lirisë së mediave, por edhe arritjes së disa prej qëllimeve strategjike të qytetarëve, siç është anëtarësimi në NATO që e presim deri në fund të këtij viti”, tha […]

Shekerinska për vizitë zyrtare në Rumani: Mbështetje e fuqishme për fillimin e negociatave të pranimit me Bashkimin EvropianШекеринска во официјална посета на Романија: Силна поддршка за почеток на пристапните преговори со Унијата

Shekerinska për vizitë zyrtare në Rumani: Mbështetje e fuqishme për fillimin e negociatave të pranimit me Bashkimin Evropian

Rumania është një mbështetëse aktive e Maqedonisë së Veriut për fillimin e negociatave të pranimit me Bashkimin Evropian. Kjo u konfirmua në takimet e sotme të Zëvendës kryeministres dhe ministre e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska me kryeministren rumune, Viorika Dançila dhe me ministrin e Mbrojtjes Kombëtare Gabriel Benjamin në Bukuresht. „Maqedonia e Veriut me të drejtë […]

Shekerinska nga „Europa Connectivity Forum“ në Bruksel: Lëvizjet e guximshme politike dhe reformat e brendshme shpiejnë në NATO dhe BE Шекеринска од „Europa Connectivity Forum“ во Брисел: Храбрите политички потези и домашните реформи водат до НАТО и ЕУ

Shekerinska nga „Europa Connectivity Forum“ në Bruksel: Lëvizjet e guximshme politike dhe reformat e brendshme shpiejnë në NATO dhe BE

Ndikimi i vendimeve të guximshme politike mbi ndryshimet madhore, sizmike në shoqëritë, si dhe lidhja e shtetit tonë dhe rajonit me Evropën dhe Euroazinë ishin temat e trajtuara nga ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska në panelin e sotëm me titull “Gjeopolitika e Lidhjes”, si pjesë e “Europa Connectivity Forum” në Bruksel. „Vendimet politike mund vërtetë […]

Meeting of Shekerinska – Metnar in the Czech Republic: With NATO membership North Macedonia will become an important player for the region and for the EUNë Çeki takim Shekerinska– Metnar: Me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut bëhet lojtar i rëndësishëm për rajonin, por edhe për BE-nëВо Чешка средба Шекеринска – Метнар: Со членството во НАТО Северна Македонија станува важен играч за регионот но и за ЕУ

Në Çeki takim Shekerinska– Metnar: Me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut bëhet lojtar i rëndësishëm për rajonin, por edhe për BE-në

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska sot në Ostrava, Çeki realizoi takim pune me ministrin çek të Mbrojtjes Lubomir Metnar. Në takim u theksua bashkëpunimi i suksesshëm shymëvjeçar në Mbrojtje midis dy vendeve dhe mbështetjen e vazhdueshme për anëtarësimin tonë në NATO dhe për fillimin e negociatave me BE-ne. Ministrja Shekerinska falënderoi për ftesën për të […]

Minister Shekerinska in a visit of the Pilot Training Centre: The Republic of North Macedonia as a future NATO member has already shown the quality and knowledge that it can offer to the AlliesMinistrja Shekerinska për vizitë në Qendrën për Trajnimin e Pilotëve: Republika e Maqedonisë së Veriut si anëtare e ardhshme e NATO-s dëshmon se ka cilësi dhe dituri që mund t’ua ofrojë aleatëveМинистерката Шекеринска во посета на Центарот за обука на пилоти: Република Северна Македонија како идна членка на НАТО покажува дека има квалитет и знаење кое што може да го понуди на сојузниците

Ministrja Shekerinska për vizitë në Qendrën për Trajnimin e Pilotëve: Republika e Maqedonisë së Veriut si anëtare e ardhshme e NATO-s dëshmon se ka cilësi dhe dituri që mund t’ua ofrojë aleatëve

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, sot bashkë me ambasadorin e Republikës së Polonisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Vojcieh Ticinjski vizitoi Qendrën për Trajnimin e Pilotëve në kazermën „Strasho Pinxhur“ në Petrovec. Gjatë vizitës së sotme të Qendrës, ministrja Shekerinska dhe ambasadori Ticinjski patën mundësi të ndjekin fillimin e trajnimit të brezit të ri […]

Meeting of Defence Minister Shekerinska with her Romanian counterpart Gabriel-Beniamin Leș: Romania will always be your friend and trusted allyTakim i ministres së Mbrojtjes Shekerinska me homologun rumun Gabriel Beniamin Lesh: Rumunia gjithmonë do të jetë mik dhe aleat i besueshëm Средба на министерката за одбрана Шекеринска со романскиот колега Габриел Бениамин Леш: Романија секогаш ќе ви биде пријател и доверлив сојузник

Takim i ministres së Mbrojtjes Shekerinska me homologun rumun Gabriel Beniamin Lesh: Rumunia gjithmonë do të jetë mik dhe aleat i besueshëm

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, u takua sot me homologun e saj rumun, ministrin e Mbrojtjes Kombëtare, Gabriel Benjamin Lesh, i cili qëndron për vizitë zyrtare në vendin tonë. Ministrja Shekerinska tha pas takimit se Rumania ka dëshmuar mbështetjen për qëllimin tonë strategjik – anëtarësimin në NATO, pasi ajo ka përfunduar ratifikimin e Protokollit të […]

Shekerinska: I am convinced that our NATO membership will put the wind in our EU sailsShekerinska: Jam e bindur se anëtarësimi ynë në NATO do të jetë një puhi shtesë në velat e planeve tona drejt BE-sëШекеринска: Убедена сум дека нашето членство во НАТО, ќе биде дополнителен ветер во едрата на нашите ЕУ планови

Shekerinska: Jam e bindur se anëtarësimi ynë në NATO do të jetë një puhi shtesë në velat e planeve tona drejt BE-së

Nën moton „ Dy liqene – dy synime strategjike – BE dhe NATO” në nder të Ditës së Pavarësisë, sot në ortganizim të Ministrisë së Mbrojtjes u realizua ngjitje në malin Galiçicë. Në ngjitje morri pjesë ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska së bashku me pjesëtarë të Armatës, anëtarë të qeverisë, ambasadorë, atashe mbrojtës dhe kryetarë […]

Shekerinska at the Ceremony for sending 140 Army members on the exercise Saber Junction 19 in Germany: Allies count on you!Shekerinska në ceremoninë e përcjelljes së 140 pjesëtarëve të Armatës në stërvitjen „Saber Junction 19“  në Gjermani: Aleatët llogarisin në ju!Шекеринска на церемонијата на испраќање на 140 припадници Армијата на вежбата „Saber Junction 19“  во Германија: Сојузниците сметаат на вас!

Shekerinska në ceremoninë e përcjelljes së 140 pjesëtarëve të Armatës në stërvitjen „Saber Junction 19“ në Gjermani: Aleatët llogarisin në ju!

Sot në kazermën „Jane Sandanski” në Shtip u mbajt ceremonia për përcjelljen e 140 pjesëtarëve të Armatës në njërën nga stërvitjet më të mëdha ushtarake për këtë vit „Saber Junction 19“ në organizim të Komandës së Forcave Tokësore të SHBA-së për Evropë (USAREUR), e cila do të realizohet në Gjermani. Në ceremony morrën pjesë dhe […]

Meeting Shekerinska - Erjavec: NATO membership paves the way towards EUTakim Shekerinska - Erjavec: Anëtarësimi në NATO hap rrugën drejt BE-sëСредба Шекеринска - Ерјавец: Членството во НАТО го отвора патот кон ЕУ

Takim Shekerinska – Erjavec: Anëtarësimi në NATO hap rrugën drejt BE-së

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska pati një takim me homologun e tij slloven Karl Erjavec në Bled. Takimi riafirmoi miqësinë e sinqertë midis dy vendeve, bashkëpunimin e suksesshëm të mbrojtjes dhe mbështetjen aktive që Sllovenia i jep Maqedonisë së Veriut në të gjitha fazat e përparimit drejt integrimit në NATO dhe BE. – Sllovenia ratifikoi […]

Shekerinska at the Bled Strategic Forum:  We have achieved speedy progress, now it is time for the EU to show a speedy reaction, October is an opportunity for us and the UnionShekerinska në Forumin Strategjik të Bledit:  Kemi arritur progress të shpejtë, tani është koha BE të tregojë reagim të shpejtë, tetori është mundësi edhe për ne edhe për Unionin Шекеринска на Бледскиот стратегиски форум:  Постигнавме брз прогрес, сега е време ЕУ да покаже брза реакција, октомври е можност и за нас и за Унијата

Shekerinska në Forumin Strategjik të Bledit: Kemi arritur progress të shpejtë, tani është koha BE të tregojë reagim të shpejtë, tetori është mundësi edhe për ne edhe për Unionin

- Pak më shumë se dy vjet më parë, vendi im ishte një burim shqetësimi për shumicën e aleatëve të NATO-s dhe BE-së. Ne luftuam me një krizë të rëndë politike, një rënie të demokracisë, një rënie të konsiderueshme të lirisë së medias dhe madje edhe konfrontim politik agresiv. Sidoqoftë, kishte nevojë për një qeveri […]

Ministrat Shekerinska dhe Dimitrov në takim me përfaqësuesin special të SHBA-së për Balkanin Perëndimor, Palmer: Vendi i Maqedonisë së Veriut është në NATO dhe BEМинистрите Шекеринска и Димитров на средба со специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Палмер: Местото на Северна Македонија е во НАТО и ЕУ

Ministrat Shekerinska dhe Dimitrov në takim me përfaqësuesin special të SHBA-së për Balkanin Perëndimor, Palmer: Vendi i Maqedonisë së Veriut është në NATO dhe BE

Zëvendëskryeministrja dhe ministre e Mbrojtjes së Republikës së Maqedonisë së Veriut Radmilla Shekerinska dhe ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov, sot në margjinat e Forumit Strategjik në Bled, u takuan me përfaqësuesin special të SHBA-së për Ballkanin, Metju Palmer. Në takim, fokusi i bisedimeve ishte në dinamikën e procesit të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në […]

Photo Gallery - formal gathering of the Ministry of Defence and Army employees on the occasion of the 18 August, the Army DayGaleria e Fotove – Mbledhje solemne e punonjësve të Ministrisë së Mbrojtjes dhe të Armatës me rastin e 18 gushtit, Ditës së Armatës.Фотогалерија - Свечен собир на вработените во Министерството за одбрана и Армијата по повод 18.Август, Денот на Армијата

Galeria e Fotove – Mbledhje solemne e punonjësve të Ministrisë së Mbrojtjes dhe të Armatës me rastin e 18 gushtit, Ditës së Armatës.