Издвоени

На маргините на заедничката седница на двете влади во Подгорица средба Шекеринска - Бошковиќ: Балканот живее во ново време, продолжуваме заеднички како сојузници во НАТО

На маргините на заедничката седница на двете влади во Подгорица средба Шекеринска – Бошковиќ: Балканот живее во ново време, продолжуваме заеднички како сојузници во НАТО

Северна Македонија и Црна Гора беа и остануваат посветени и искрени партнери, а за кратко и сојузници во рамките на НАТО. Двете земји имаат одлична билатерална соработка, која ќе продолжи да се реализира со исто темпо и во иднина, заклучија на денешната средба во Подгорица, министрите за одбрана Радмила Шекеринска и Предраг Бошковиќ. „Црна Гора […]

Visit by a delegation of the Ministry of Defence and the Army to the soldiers in AfghanistanVizitë e delegacionit të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Armatës ushtarëve në AfganistanПосета на делегација на Министерството за одбрана и Армијата на војниците во Авганистан

Посета на делегација на Министерството за одбрана и Армијата на војниците во Авганистан

Заменик министерот за одбрана Беким Максути заедно со државниот секретар Драган Николиќ и командантот на Здружената оперативна команда генерал Павле Арсоски денеска во Кабул, Авганистан се во посета на припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата “Одлучна поддршка” предводена од НАТО. Делегацијата предводена од заменик министерот за одбрана утрово се сретна со припадниците […]

Minister Shekerinska: The defence and the Army are involved in the anti-pollution activityMinistrja Shekerinska: Mbrojtja dhe Armata përfshihen në aksionin për luftë kundër ndotjes Министерката Шекеринска: Одбраната и Армијата се вклучуваат во акцијата за борба против загадувањето

Министерката Шекеринска: Одбраната и Армијата се вклучуваат во акцијата за борба против загадувањето

Министерството за одбрана и припадниците на Армијата, денеска во Градскиот парк во Скопје, со засадување на првите 150 од вкупно 320 садници во државата се вклучија во акцијата за борба против аерозагадувањето и заштитата на животната средина. „Денеска се вклучуваме во борбата против загадувањето кое е една од најголемите грижи на граѓаните, особено на граѓаните […]

Meeting of Minister Shekerinska with the Chief of General Staff of the Slovenian Army, Major General Alenka ErmencTakim i ministres Shekerinska me shefen e Shtabit të Përgjithshëm të Armatës sllovene, gjeneral-major Alenka ErmencСредба на министерката Шекеринска со началничката на Генералштабот на словенечката Армија, генерал-мајор Аленка Ерменц

Средба на министерката Шекеринска со началничката на Генералштабот на словенечката Армија, генерал-мајор Аленка Ерменц

Висока воена делегација на Војската на Република Словенија, предводена од началникот на Генералштабот, генерал-мајор Аленка Ерменц, денеска престојува во официјална посета на Република Северна Македонија на покана на началникот на ГШ на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски За време на посетата генерал-мајор Аленка Ерменц оствари средба со министерката за одбрана Радмила Шекеринска. На средбата министерката Шекеринска […]

Minister Radmila Shekerinska in Kumanovo at the closing ceremony of the successful NATO week: the political and economic confirmation of the NATO membership importance is here Ministrja Radmilla Shekerinska në Kumanovë në manifestimin përmbyllës të javës së NATO-s: Erdhën konfirmimet politike dhe ekonomike lidhur me atë se sa me rëndësi është anëtarësimi në NATO Министерката Радмила Шекеринска во Куманово на завршната манифестација од успешната НАТО недела: Дојдоа политичките и економските потврди колку е важно членството во НАТО

Министерката Радмила Шекеринска во Куманово на завршната манифестација од успешната НАТО недела: Дојдоа политичките и економските потврди колку е важно членството во НАТО

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска беше во работна посета на Куманово. Во рамки на посетата министерката имаше средба со градоначалникот Максим Димитриевски и присуствуваше на завршната манифестација од успешната НАТО недела посветена на нашето членство и 70. годишнината од основањето на Алијансата. Министерката притоа истакна дека во неделата […]

Shekerinska from the athletic race in Skopje: We running together towards the goal – NATO, it was difficult, but we succeededShekerinska nga gara atletike në Shkup: Garojmë së bashku drejt qëllimit - NATO, ishte e vështirë, por arritëmШекеринска од Атлетската трка во Скопје: Трчаме заедно кон целта – НАТО, беше тешко, но успеавме

Шекеринска од Атлетската трка во Скопје: Трчаме заедно кон целта – НАТО, беше тешко, но успеавме

Денеска во Градскиот парк се одржа НАТО – Атлетска трка, организирана од Министерството за одбрана, Армијата, Евроатлантскиот Совет и Атлетската федерација, по повод Неделата на НАТО и 70-годишнината од основањето на Алијансата. Заедно со граѓаните, на трката учествуваше и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, началникот на Генералштабот на Армијата, генералот Васко Ѓурчиновски, евро-амбасадорот Самуел Жбогар, […]

The military bands of the Armies of North Macedonia, Greece, USA, Great Britain and Slovenia played together the national anthems of North Macedonia and NATO – an allied concert on the occasion of NATO Day Orkestrat ushtarake të Maqedonisë së Veriut, Greqisë, SHBA-së, Mbretërisë së Bashkuar dhe Sllovenisë së bashku intonuan himnin e Maqedonisë së Veriut dhe të NATO-s - koncertin i aleatëve kushtuar Ditës së NATO-sВоените оркестри на Армиите на Северна Македонија, Грција, САД, Велика Британија и Словенија ги интонираа заедно химните на Северна Македонија и на НАТО – сојузнички концерт во чест на Денот на НАТО

Воените оркестри на Армиите на Северна Македонија, Грција, САД, Велика Британија и Словенија ги интонираа заедно химните на Северна Македонија и на НАТО – сојузнички концерт во чест на Денот на НАТО

Во чест на 70-годишнината на НАТО, во Националната филхармонија во Скопје, воените оркестри на вооружените сили на Република Северна Македонија, САД, Обединетото Кралство, Грција и Република Словенија одржаа заеднички концерт. „Навистина ми причинува задоволство што денеска на ваков начин можеме да го славиме денот на НАТО, но и ден посветен на нашите сега веќе успешно […]

Shekerinska at the opening of the museum exhibition: We have achieved a lot. North Macedonia has taken its seat at NATO’s table Shekerinska në hapjen e ekspozitës muzeale: Arritëm shumë, Maqedonia e Veriut u ul në karrigen e merituar në tryezën e NATO-sШекеринска на отворањето на музејската изложба: Постигнавме многу, Северна Македонија седна на заслуженото столче на масата на НАТО

Шекеринска на отворањето на музејската изложба: Постигнавме многу, Северна Македонија седна на заслуженото столче на масата на НАТО

Поканата за членство во Алијансата, потпишаниот пристапен протокол, Договорите со Бугарија и со Грција, голем број на одликувања и награди доделени на воениот и државниот врв и многу други експонати се дел од Музејската изложба „70 години НАТО и Република Северна Македонија, 30. членка на Алијансата“, која беше отворена денеска во Воениот музеј. На изложбата […]

Turkey continues to support North Macedonia in NATO – the Minister of National Defense Akar in an official visit to our countryTurqia vazhdon të mbështesë Maqedoninë e Veriut edhe në NATO - Ministri i Mbrojtjes Kombëtare, Akar për vizitë zyrtare në vendin tonëТурција продолжува да ја поддржува Северна Македонија и во НАТО – министерот за национална одбрана, Акар во официјална посета на нашата земја

Турција продолжува да ја поддржува Северна Македонија и во НАТО – министерот за национална одбрана, Акар во официјална посета на нашата земја

Северна Македонија и Турција се две исклучително пријателски земји, кои имаат долга и успешна соработка во областа на одбраната, земји кои соработуваа како партнери, а од скоро ќе соработуваат и како сојузници во НАТО – Алијансата. Тоа го потврдија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за национална одбрана на Турција, Хуљуси Акар кој денеска […]

Shekerinska dhe Apostolakis firmosën Marrëveshje për bashkëpunim në Mbrojtje – ndërtohet partneritet strategjikШекеринска и Апостолакис потпишаа Договор за одбранбена соработка – се гради стратешко партнерство

Шекеринска и Апостолакис потпишаа Договор за одбранбена соработка – се гради стратешко партнерство

Министерката за одбрана на Република Северна Македонија, Радмила Шекеринска, денеска имаше билатерална средба со министерот за национална одбрана, Евангелос Апостолакис, дел од високата грчка делегација, предводена од премиерот Алексис Ципрас, кој е во официјална посета на нашата држава. Министерката Шекеринска и министерот Апостолакис потпишаа и нов сеопфатен Договор за соработка во одбраната, 20 години по […]

Ministrja Shekerinska në Tiranë me rastin e 10 viteve në NATO: rajoni mësoi nga gabimet e veta, armiqësitë i zëvendësuam me aleancëМинистерката Шекеринска говорник во Тирана по повод 10 години НАТО: регионот научи од своите грешки, непријателствата ги заменивме со сојузништво

Министерката Шекеринска говорник во Тирана по повод 10 години НАТО: регионот научи од своите грешки, непријателствата ги заменивме со сојузништво

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска присуствуваше на прославата по повод 10 годишнината од влегувањето на Република Албанија во НАТО, што се одржа во Тирана. Во рамките на прославата министерката Шекеринска учествуваше на конференцијата „10 години Албанија во НАТО – посигурен регион” при што се осврна на нашето членство […]

Renewed defence cooperation with Greece: Staff talks of delegations from both ministries, meeting with Minister ShekerinskaRipërtërihet bashkëpunimi në mbrojtje me Greqinë: Bisedimet shtabi ndërmjet delegacioneve nga të dyja ministritë, takim me ministren Shekerinska Обновена соработката во одбраната со Грција: Штабни разговори на делегации од двете министерства, средба со министерката Шекеринска

Обновена соработката во одбраната со Грција: Штабни разговори на делегации од двете министерства, средба со министерката Шекеринска

Делегација од Министерството за одбрана на Грција предводена од комодор Мајкл Наум во Скопје одржа штабни разговори со експертски тим од Mинистерството за одбрана, предводен од полковник Зоран Секуловски. Се разговараше за продлабочување на соработката во одбраната меѓу двете земји, која во изминатите четири години беше на скромно ниво. Унапредувањето на соработката беше иницирано од […]