Издвоени

Во Чешка средба Шекеринска – Метнар: Со членството во НАТО Северна Македонија станува важен играч за регионот но и за ЕУ

Во Чешка средба Шекеринска – Метнар: Со членството во НАТО Северна Македонија станува важен играч за регионот но и за ЕУ

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Острава, Чешка имаше работна средба со чешкиот министер за одбрана Лубомир Метнар. На средбата беше истакната долгогодишната успешна соработка во одбраната меѓу двете земји и континуираната поддршка за нашето членство во НАТО и за почеток на преговори со ЕУ. Министерката Шекеринска се заблагодари на поканата да биде почесен […]

Ministrja Shekerinska për vizitë në Qendrën për Trajnimin e Pilotëve: Republika e Maqedonisë së Veriut si anëtare e ardhshme e NATO-s dëshmon se ka cilësi dhe dituri që mund t’ua ofrojë aleatëveМинистерката Шекеринска во посета на Центарот за обука на пилоти: Република Северна Македонија како идна членка на НАТО покажува дека има квалитет и знаење кое што може да го понуди на сојузниците

Министерката Шекеринска во посета на Центарот за обука на пилоти: Република Северна Македонија како идна членка на НАТО покажува дека има квалитет и знаење кое што може да го понуди на сојузниците

Министерката за одбрана Радмила Шекериска, денеска заедно со амбасадорот на Република Полска во Република Северна Македонија, Војциех Тицињски беше во посета на Центарот за обука на пилоти во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец. При денешната посета на Центарот, министерката Шекеринска и амбасадорот Тицињски имаа можност да го проследат почетокот на обуката на новата деветта генерација […]

Takim i ministres së Mbrojtjes Shekerinska me homologun rumun Gabriel Beniamin Lesh: Rumunia gjithmonë do të jetë mik dhe aleat i besueshëm Средба на министерката за одбрана Шекеринска со романскиот колега Габриел Бениамин Леш: Романија секогаш ќе ви биде пријател и доверлив сојузник

Средба на министерката за одбрана Шекеринска со романскиот колега Габриел Бениамин Леш: Романија секогаш ќе ви биде пријател и доверлив сојузник

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска во Министерството се сретна со нејзиниот романски колега, министерот за национална одбрана, Габриел – Бениамин Леш, кој престојува во официјална посета на нашата држава. Министерката Шекеринска по средбата изјави дека Романија ја докажа поддршката за нашата стратешка цел – членството во НАТО, бидејќи во брза процедура комплетно ја заврши […]

Shekerinska: I am convinced that our NATO membership will put the wind in our EU sailsShekerinska: Jam e bindur se anëtarësimi ynë në NATO do të jetë një puhi shtesë në velat e planeve tona drejt BE-sëШекеринска: Убедена сум дека нашето членство во НАТО, ќе биде дополнителен ветер во едрата на нашите ЕУ планови

Шекеринска: Убедена сум дека нашето членство во НАТО, ќе биде дополнителен ветер во едрата на нашите ЕУ планови

Под мотото „Две езера – две стратешки цели – ЕУ и НАТО“, а во чест на Денот на независноста, денеска во организација на Министерството за одбрана се реализираше искачување на планината Галичица. Се искачуваа министерката за одбрана Радмила Шекеринска заедно со припадници на Армијата, членови на вадата, амбасадори, одбранбени аташеи и градоначалници. По пристигањето на врвот […]

Shekerinska at the Ceremony for sending 140 Army members on the exercise Saber Junction 19 in Germany: Allies count on you!Shekerinska në ceremoninë e përcjelljes së 140 pjesëtarëve të Armatës në stërvitjen „Saber Junction 19“  në Gjermani: Aleatët llogarisin në ju!Шекеринска на церемонијата на испраќање на 140 припадници Армијата на вежбата „Saber Junction 19“  во Германија: Сојузниците сметаат на вас!

Шекеринска на церемонијата на испраќање на 140 припадници Армијата на вежбата „Saber Junction 19“ во Германија: Сојузниците сметаат на вас!

Денеска во касарната „Јане Сандански“ во Штип се одржа свеченост за испраќање на 140 припадници на Армијата на една од најголемите воени вежби оваа година „Saber Junction 19“ во организација на Командата на копнените сили на САД за Европа (USAREUR), која ќе се реализира во Германија. На церемонијата присуствуваа и се обратија министерката за одбрана […]

Meeting Shekerinska - Erjavec: NATO membership paves the way towards EUTakim Shekerinska - Erjavec: Anëtarësimi në NATO hap rrugën drejt BE-sëСредба Шекеринска - Ерјавец: Членството во НАТО го отвора патот кон ЕУ

Средба Шекеринска – Ерјавец: Членството во НАТО го отвора патот кон ЕУ

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Блед имаше средба со својот словенечки колега Карл Ерјавец. На средбата беше потврдено искреното пријателство меѓу двете земји, успешната соработка во одбраната и активната поддршка која Словенија и ја дава на Северна Македонија во сите фази на напредок кон интеграциите во НАТО и ЕУ. – Словенија го ратификуваше протоколот […]

Shekerinska at the Bled Strategic Forum:  We have achieved speedy progress, now it is time for the EU to show a speedy reaction, October is an opportunity for us and the UnionShekerinska në Forumin Strategjik të Bledit:  Kemi arritur progress të shpejtë, tani është koha BE të tregojë reagim të shpejtë, tetori është mundësi edhe për ne edhe për Unionin Шекеринска на Бледскиот стратегиски форум:  Постигнавме брз прогрес, сега е време ЕУ да покаже брза реакција, октомври е можност и за нас и за Унијата

Шекеринска на Бледскиот стратегиски форум: Постигнавме брз прогрес, сега е време ЕУ да покаже брза реакција, октомври е можност и за нас и за Унијата

- Само пред нешто повеќе од две години, мојата земја беше извор на загриженост кај повеќето сојузници во НАТО и ЕУ. Се боревеме со тешка политичка криза, со пад на демократијата, значителен пад во слободата на медиумите, па дури и со агресивна политичка конфронтација. Сепак, потребна беше нова влада, огромна политичка одлучност, храброст и способност […]

Ministrat Shekerinska dhe Dimitrov në takim me përfaqësuesin special të SHBA-së për Balkanin Perëndimor, Palmer: Vendi i Maqedonisë së Veriut është në NATO dhe BEМинистрите Шекеринска и Димитров на средба со специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Палмер: Местото на Северна Македонија е во НАТО и ЕУ

Министрите Шекеринска и Димитров на средба со специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Палмер: Местото на Северна Македонија е во НАТО и ЕУ

Заменик претседателот на Владата на Република Северна Македонија и министер за одбрана, Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска на маргините на Бледскиот Стратешки Форум остварија средба со Метју Палмер, специјален претставник на САД за Балканот. На средбата, фокусот на разговорите беше ставен на динамиката на процесот на зачленување на Северна Македонија […]

Потпишани договорите за стручно оспособување и усовршување со 26 граѓани, во текот на обуката ќе земаат месечен надоместок во висина од просечна нето плата

Потпишани договорите за стручно оспособување и усовршување со 26 граѓани, во текот на обуката ќе земаат месечен надоместок во висина од просечна нето плата

Дваесет и шест млади дипломирани граѓани денеска во Воената академија потпишаа договори за Стручно оспособување и усовршување, со што по шест месеци ќе се стекнат со офицерски чинови и ќе добијат постојано вработување во Армијата на Република Северна Македонија. Со одлука на Влада, наместо 3.500 како досега, месечниот надоместок за време на обуката ќе биде […]

Shekerinska with a message from the central ceremony on the occasion of the Army Day: This is our year of success, a year that rounds up the most successful stage of our path toward NATOШекеринска со порака од централната свеченост за Денот на Армијата: Ова е наша година на успех, година во која се заокружува најуспешната етапа од нашиот пат кон НАТО

Шекеринска со порака од централната свеченост за Денот на Армијата: Ова е наша година на успех, година во која се заокружува најуспешната етапа од нашиот пат кон НАТО

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на денешната централна свеченост во Охрид, по повод 18. Август – Денот на Армијата во своето обраќање упати пораки до Армијата, за сето она што беше направено изминатиот период, но и за сето она што следи во блиска иднина. Министерката им се заблагодари на припадниците на Армијата, на војниците, подофицерите, […]

Photo Gallery - formal gathering of the Ministry of Defence and Army employees on the occasion of the 18 August, the Army DayGaleria e Fotove – Mbledhje solemne e punonjësve të Ministrisë së Mbrojtjes dhe të Armatës me rastin e 18 gushtit, Ditës së Armatës.Фотогалерија - Свечен собир на вработените во Министерството за одбрана и Армијата по повод 18.Август, Денот на Армијата

Фотогалерија – Свечен собир на вработените во Министерството за одбрана и Армијата по повод 18.Август, Денот на Армијата

The Chief of the Bulgarian Armed Forces, General Andrej Bocev visits Ministry and General Staff, meeting Minister ShekerinskaShefi i Forcave të Armatosura Bullgare, gjenerali Andrej Bocev viziton Ministrinë dhe Shtabin e Përgjithshëm, takohet me ministren ShekerinskaНачалникот на бугарските вооружени сили, генерал Андреј Боцев во посета на Министерството и Генералштабот, средба со министерката Шекеринска

Началникот на бугарските вооружени сили, генерал Андреј Боцев во посета на Министерството и Генералштабот, средба со министерката Шекеринска

Началникот на генералштабот на Вооружените сили (ВС) на Република Бугарија генерал Андреј Боцев, во рамки на тридневната официјална посета на Република Северна Македонија денес престојуваше во Mинистерството за одбрана и Генералштабот на Армијата. По пречекот со високи воени почести, генералот Боцев оствари средба со својот домаќин, началникот на генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, по што се […]