Ministrja Shekerinska takohet në Bruksel me homologun Grek Panagiotopoulos dhe ministrin e Estonisë Luik

Në prag të seancës së parë të mbledhjes së përbashkët të Këshillit të Atlantikut të Veriut kushtuar operacioneve dhe misioneve të Aleancës, ministrja Shekerinska pasdite pati takime bilaterale me homologët e saj, ministrin grek të Mbrojtjes Nikos Panagiotopoulos dhe të Estonisë Yuri Luik.

Në takimin me ministrin e ri grek të mbrojtjes, Panagiotopoulos, Shekerinska theksoi se të dy vendet duhet të ndërtojnë marrëdhënie të ngushta bilaterale dhe se bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes do të kontribuonte në atë. Të dy ministrat përshëndetën zbatimin e misionit „Air policing“ të aviacionit grek për të cilin shefat e shtabeve të ushtrive gjithashtu nënshkruan një Marrëveshje Teknike muajin e kaluar.

„Marrëveshja e Prespës hapi derën për anëtarësimin në NATO dhe reformat e siguruan atë. Maqedonia e Veriut dhe Greqia ndajnë të njëjtat interesa – një rajon të sigurt, të qëndrueshëm dhe ekonomikisht të sigurt,” tha ministrja, duke falënderuar për mbështetjen greke për hapjen e negociatave të pranimit në Samitin e fundit të BE.

Ministri Grek Panagiotopoulos tha se të dy vendet, me respekt të ndërsjellë dhe dashamirësi, kishin një shans për të ndërtuar një të ardhme më të mirë për qytetarët e tyre. Marrëveshja e Bashkëpunimit Mbrojtës, theksoi ai, hap shumë mundësi për bashkëpunim dhe pjesëtarët e të dy ushtrive do të jenë në gjendje të njihen më mirë me njëri-tjetrin, të trajnohen dhe të përmirësohen së bashku si aleatë. Panagiotopoulos pajtohet që Ballkani të jetë paqësor dhe stabil kërkon marrëdhënie të ndershme dhe të mira midis fqinjëve.

Në takimin me ministrin e Mbrojtjes të Estonisë, Yuri Luik, ministrja falënderoi për ratifikimin e shpejtë të Protokollit të Anëtarësimit nga Talini zyrtar dhe vuri në dukje se ky proces vazhdoi të lëvizë me një normë të jashtëzakonshme – parlamentet e 26 vendeve anëtare tashmë kanë përfunduar procesin e ratifikimit.

Ministri Luik tha se Estonia mezi pret ditën kur Maqedonia e Veriut të bëhet anëtare e plotë e NATO-s, dhe në kontekstin e Bashkimit Evropian shtoi se vendi duhej të merrte një vendim pozitiv dhe se kjo është vetëm një fazë që duhet kapërcyer.

Ministrja Shekerinska në takimin e përbashkët të ministrave të mbrojtjes së vendeve anëtare të NATO-s tha se Maqedonia e Veriut është plotësisht e përkushtuar për vlerat e Aleancës, si dhe për pjesëmarrjen në misionet dhe operacionet e drejtuara nga NATO. Në takim, ministrja falënderoi për qëndrueshmërinë e Aleancës dhe për ratifikimin e shpejtë të Protokollit të Anëtarësimit në NATO që ka kaluar në parlamentet e 26 vendeve anëtare.

Takimet e ministrave të Mbrojtjes në Bruksel ku merr pjesë edhe ministrja Shekerinska vazhdojnë edhe sot.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail