Ministrja Shekerinska takohet me homologun grek Apostolakis: Qeveritë tona kanë guximin të lëvizin drejt së ardhmes, bëhemi aleatë dhe miq

Sot në Bruksel, gjatë takimit ministror të Këshillit të Atlantikut të Veriut të NATO-s, ministrja Radmilla Shekerinska pati një takim të ndarë me homologun e saj grek, ministrin Evangelos Apostolakis.

Shekerinska dhe Apostolakis ranë dakord se të dy vendet po fillojnë një kapitull të ri të miqësisë dhe aleancës.

„Këto janë momente historike që nuk do të ishin të mundura pa udhëheqjen në të dy vendet, por edhe ndjenjën e përgjegjësisë së të dy qeverive – përgjegjësia për të kontribuar në rajonin tonë për të qenë stabil, paqësor dhe i begatë. Pas një kohë të gjatë dhe të humbur, qeveritë tona patën guximin dhe vendosmërinë për të parë të ardhmen dhe të kuptojnë se kompromisi është fitorja më e madhe”, tha ministrja Shekerinska në takim me ministrin Apostolakis. Në këtë takim, ministrja falënderoi për ratifikimin e Protokollit të Anëtarësimit dhe shprehu bindjen se i gjithë procesi do të përfundojë shpejt dhe me efikasitet.

Apostolakis tha se marrëveshja e Prespës është një shembull se si duhet zgjidhur mosmarrëveshjet. Ai inicoi një marrëveshje të re bashkëpunimi për mbrojtjen midis dy vendeve. Ministri grek tha se të dy qeveritë investuan shumë në Marrëveshjen e Prespës në dobi të qytetarëve të tyre. Të dy ministrat ranë dakord se bashkëpunimi në periudhën e ardhshme do të intensifikohet në nivel dypalësh, rajonal dhe brenda NATO-s.

Gjatë ditës Shekerinska u takua me ministrat e mbrojtjes të Britanisë së Madhe, Kanadasë dhe Bullgarisë. Në takimet Shekerinska falënderoi mbështetjen, shprehu shpresën se ratifikimi i protokollit të pranimit do të bëhet me një ritëm të përshpejtuar dhe do të dërgojë një mesazh se Maqedonia Veriore është serioze në vendosmërinë dhe angazhimin e saj për të dhënë një kontribut të rëndësishëm në Aleancën.

Deri në fund të ditës Shekerinska do të takohet edhe me kolegët e saj nga Belgjika dhe Turqia.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail