Ministrat Shekerinska dhe Dimitrov në takim me përfaqësuesin special të SHBA-së për Balkanin Perëndimor, Palmer: Vendi i Maqedonisë së Veriut është në NATO dhe BE

Zëvendëskryeministrja dhe ministre e Mbrojtjes së Republikës së Maqedonisë së Veriut Radmilla Shekerinska dhe ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov, sot në margjinat e Forumit Strategjik në Bled, u takuan me përfaqësuesin special të SHBA-së për Ballkanin, Metju Palmer.

Në takim, fokusi i bisedimeve ishte në dinamikën e procesit të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO dhe në rëndësinë e përgjithshme të integrimit të vendit në Aleancë dhe fillimin e negociatave me BE për rajonin dhe më gjerë. Gjithashtu u shkëmbyen mendime mbi zhvillimet e brendshme politike në vend, si dhe zhvillimet në fqinjësi.

Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqishëm Maqedoninë e Veriut në arritjen e qëllimeve të saj strategjike – anëtarësim të plotë të NATO-s dhe fillimin e negociatave me BE. Maqedonia Veriore dha një shembull në zgjidhjen e çështjeve politike dhe hapjen e perspektivave më të mira për qytetarët e saj. Krimi dhe protagonistët e tij do të ndëshkohen pa përjashtim. Mosndëshkimi në një shtet anëtar të NATO-s me një të ardhme evropiane nuk është opsion- u tha në takim.

Ministrja Shekerinska falënderoi për mbështetjen e qëndrueshme të SHBA-së për anëtarësimin e vendit tonë në BE dhe NATO dhe theksoi se qeveria nuk do të lejojë asgjë të qëndrojë në rrugën e integrimit në NATO dhe BE.

- Ky brez politikanësh ndërmorri hapin për vendin e tyre, siguroi anëtarësimin në NATO dhe merituan fillimin e negociatave me BE-në muajin e ardhshëm. Kjo është në të cilën lëvizim, ku nuk ka vend për llogaritje me përgjegjësisë. Rastet e PSP-së do të kenë gjykime, kushdo që ka bërë gabim para ligjit do të përgjigjet, pa përjashtim – tha Shekerinska.

Përfaqësuesi special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor përsëriti se sundimi i ligjit duhet të funksionojë dhe koha e lojërave partiake dhe përpjekjet për të shmangur përgjegjësinë kanë mbaruar. Vendi i Maqedonisë së Veriut është në NATO dhe BE – tha Palmer.

„ NATO promovon stabilitetin edhe në kohë pasigurie, është mençuri të shpejtojmë procesin e integrimit për të forcuar rajonin dhe të pranojmë premtimin tonë evropian “, theksoi MPJ Dimitrov.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail