Ministrja Shekerinska në përvjetorin e parë të anëtarësimit në NATO: Anëtarësimi në NATO është arritja më e madhe e vendit tonë

Në kremtimin e sotëm të përvjetorit të parë të anëtarësimit në NATO në kazermat Ilinden morën pjesë e gjithë udhëheqja ushtarako-politike e udhëhequr nga presidenti Stevo Pendarovski, kryeministri Zoran Zaev, ministrja e Mbrojtjes Radmila Sekerinska, Shefi i Shtabit të Përgjithshëm Vasko Gjurcinovski, ministrat e qeverisë, ndërsa mysafir nderi ishte admiral Robert Burk, komandant i Komandës së Përbashkët të NATO-s në Napoli.

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska në fjalën e saj tha se anëtarësimi në NATO ishte beteja jonë dhe ne fituam atë.

„Anëtarësimi i Republikës së Maqedonisë së Veriut në aleancën më të fuqishme ushtarako-politike në botë është arritja më e madhe në historinë tonë si shtet i pavarur. Sot e patë aleancën tonë. Një aleancë e qiellit dhe tokës. Një aleancë shtetesh me të njëjtat vlera dhe të njëjtin qëllim: siguri dhe paqe në një botë që është bërë edhe më e paparashikueshme: pandemi, terrorizëm, konfrontim i intensifikuar gjeopolitik, sulme kibernetike, e deri në lajme të rreme, ndryshime klimatike dhe katastrofa natyrore. “Një aleancë në të cilën kemi çka të ofrojmë,” tha Shekerinska.

Duke iu drejtuar pjesëtarëve të Armatës, Shekerinska tha se investimi në Armatë dhe në pjesëtarët e saj është një investim në gjumin e qetë dhe sigurinë tonë.

„Kur investojmë në sigurinë kibernetike, ne investojmë në siguri për infrastrukturën kritike vendase, sigurinë e sistemeve tona të furnizimit. Kur riparojmë helikopterët tanë, kemi një burim shtetëror shtesë. Kur sigurojmë automjete të blinduara, ne e bëjmë atë për t’i dhënë forcë dhe mbrojtje mbrojtjes maqedonase. “Qeveria do të vazhdojë të investojë dhe modernizojë ushtrinë – jo për NATO – për ne,” tha ministrja Shekerinska, duke shtuar se ne do të vazhdojmë të ndërtojmë Armatën si krenaria e çdo qytetari: maqedonas, shqiptar, turk, rom, vlleh, serb ose boshnjak për integrimin tonë të plotë ushtarak në NATO dhe jo vetëm për NATO, por për ne,” tha ministrja Shekerinska..

Presidenti Stevo Pendarovski në fjalimin e tij tha se rruga drejt anëtarësimit ishte e gjatë dhe me të u përmbyllën angazhimet e disa formacioneve parlamentare dhe qeverive, me mbështetjen e shumicës dërrmuese të qytetarëve maqedonas. “Në këtë periudhë të pasigurisë globale dhe tensioneve gjeopolitike, NATO është një faktor i rëndësishëm stabilizues për Maqedoninë e Veriut. Anëtarësimi në NATO nuk është një garanci që ne nuk do të përballemi më me sfida sepse ato janë të pashmangshme për çdo vend në botë. “Sidoqoftë, anëtarësia është një garanci se kur të përballemi, nuk do të jemi vetëm dhe se gatishmëria jonë për rezistencë dhe mbrojtje do të shumëfishohet,” tha ai.

Kryeministri Zoran Zaev theksoi se anëtarësimi në NATO është një shprehje e vendimit tonë mbitartiak, të gjerë, shumicë, kombëtar, multietnik dhe shtetëror se rruga përpara është rruga e demokracisë dhe sigurisë.

„Nëse duhet të përshkruaj me një fjalë ngjarjen e sotme me të cilën ne festojmë anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO – atëherë kjo fjalë është: SUKSES! Ne patëm sukses sepse anëtarësimi në NATO është kontributi më i madh për sigurinë dhe stabilitetin tonë. “Është garancia më e fortë për mbrojtjen e integritetit territorial dhe sovranitetit të Republikës së Maqedonisë së Veriut,” tha kryeministri.

Kryeministri Zaev shtoi se përfaqësuesit e vendit tonë në NATO sot ulen në një tryezë të përbashkët me vendet më të mëdha dhe më të zhvilluara në botë dhe se Maqedonia e Veriut është një pjesë e barabartë e kësaj familje të madhe të demokracive të zhvilluara dhe së bashku me ta ne kontribuojmë në paqen dhe sigurinë në botë.

Komandanti i Komandës Aleate të Forcave të Përbashkëta të NATO-s në Napoli, Admirali Robert Burk, në fjalën e tij përshëndetëse theksoi se edhe para se të bëhej një aleate, Maqedonia e Veriut ka qenë prej kohësh një partner i NATO-s si kontribues për sigurinë Euro-Atlantike. “Angazhimi juaj për Aleancën dëshmohet herë pas here. “Aleanca është më e fortë për shkak të parimeve dhe vlerave tuaja të përbashkëta me NATO-n, angazhimit tuaj ndaj idealeve të lirisë dhe demokracisë dhe vendosmërisë suaj të vendosur për të siguruar paqen dhe stabilitetin”, nënvizoi admirali Burk.

Programi me rastin e një viti të anëtarësimit në NATO u mbush me stërvitje demonstruese dhe aktivitete të Armatës, duke përfshirë fluturimin e avionëve grekë si pjesë e misionit “Policimi Ajror”, së bashku me helikopterët e forcave ajrore maqedonase, pikën “Egzircir” të Garda Ushtarake, si dhe rreshtimi dhe marshimi i skuadrave nga njësitë pjesëmarrëse në misionet e drejtuara nga NATO, përfshirë pjesëtarët e Batalionit të Këmbësorisë së Lehtë.

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail