МО Радмила Шекеринска Интервјуа

360˚ Шекеринска во Стејт департментот: Главни теми - името и НАТО

360˚ Шекеринска во Стејт департментот: Главни теми – името и НАТО

Шекеринска: Македонија и САД во цврсто стратешко партнерство

Шекеринска: Македонија и САД во цврсто стратешко партнерство

Вашингтон 27 април 2018 (МИА) – Делегација преводена од вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска, деновиве е во посета на САД. Во Вашингтон во Атлантскиот совет синоќа учествуваше на дебатата насловено „Членството во НАТО преку призмата на Македонија: Високиот влог во глобалната безбедност и судбината на демократиите на малите земји“. Веднаш по излагањето Шекеринска […]

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во емисијата „360 степени“ на АЛСАТ-М телевизија

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во емисијата „360 степени“ на АЛСАТ-М телевизија

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во емисијата „360 степени“ на АЛСАТ-М телевизија

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Ноќно студио на ТВ ТЕЛМА

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Ноќно студио на ТВ ТЕЛМА

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Ноќно студио на ТВ ТЕЛМА – 23.02.2018 година

Интервју на министерката Шекеринска за Дојче Веле: Македонија е фокусирана на реформите, членството во НАТО и ЕУ се можност за стабилен регион и економски развој

Интервју на министерката Шекеринска за Дојче Веле: Македонија е фокусирана на реформите, членството во НАТО и ЕУ се можност за стабилен регион и економски развој

Со нас е Радмила Шекеринска, македонската министерка за одбрана. Ви благодарам што сте со нас во програмата г-ѓа Шекеринска. Н: Сакам да Ве прашам за спорот околу името на вашата земја. Овој спор трае со децении. Од каде произлегува убеденоста на премиерот дека тој може да се затвори толку брзо во јули. Ш: Велат, „Ништо […]

ИНТЕРВЈУ СО МИНИСТЕРКАТА ЗА ОДБРАНА РАДМИЛА ШЕКЕРИНСКА за магазинот „ШТИТ“

ИНТЕРВЈУ СО МИНИСТЕРКАТА ЗА ОДБРАНА РАДМИЛА ШЕКЕРИНСКА за магазинот „ШТИТ“

Поминаа повеќе од 6 месеци откако сте назначенa за министерка за одбрана на Република Македонија. Со кои проблеми и предизвици се соочивте во тој период, кои беа Вашите првични насоки за подобрување на состојбите во МО и АРМ? Затекнав сериозни проблеми кои требаше да се решаваат веднаш: лоши услови за работа и престој во касарните, […]

Интервју на министерката Шекеринска за Клик Плус на ТВ21

Интервју на министерката Шекеринска за Клик Плус на ТВ21

Погледнете го интервјуто на заменичката на претседателот на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска за емисијата Клик Плус на Телевизија 21.

Ноќно студио - интервју со Радмила Шеќеринска 18 01 2018

Ноќно студио – интервју со Радмила Шеќеринска 18 01 2018

Интервју на Радмила Шекеринска за Гардијан, за евроатлантските перспективи и спорот со името: Следната година е клучна!

Интервју на Радмила Шекеринска за Гардијан, за евроатлантските перспективи и спорот со името: Следната година е клучна!

„Напорите за промовирање на либералната политика на Балканот ќе бидат запрени доколку на Македонија не и биде понудена цврста можност за членство во НАТО и ЕУ следната година, предупредуваат лидерите на новоформираната влада во земјата“– пишува Гардијан во текстот под наслов „Македонија вели дека треба да се приклучи кон ЕУ за да го спречи авторитаризмот“. […]

Interview of Radmila Shekerinska for the BBC - Beyond 100 days - 14.12.2018Intervistë me Radmilla Shekerinskën për BBC - Beyond 100 days - 14.12.2018Интервју на министерката Шекеринска за Би Би Си - Beyond 100 days - 14.12.2018 година

Интервју на министерката Шекеринска за Би Би Си – Beyond 100 days – 14.12.2018 година

Шекеринска за Би Би Си: Од кризата излеговме посилни и покажавме дека со вистинска политика и лидерство, Македонија повторно стана позитивен балкански пример за ЕУ и НАТО Министерката за одбрана Радмила Шекеринска гостуваше во една од централните информативни емисии на Би Би Си њуз, “Beyond 100 Days”. Во најавата на интервјуто, новинарката од студиото во […]