МО Радмила Шекеринска Интервјуа

Шекеринска: Мафијата повторно се обидува да ја легне правната држава на колена, ама пак ќе биде поразена

Вицепремиерката и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, во интервју за „360 Степени“, зборуваше за постапката на Уставниот суд со која се актуелизираат помилувањата на Иванов од 2016 година. „Ние мислевме дека сите ја научија лекцијата, ама ако нешто можеме да заклучиме од ваквите информации е дека мафијата никогаш не се откажува. Ова е еден од […]

Интервју за ТВ Шења - 20.11.2019 година

Интервју за ТВ Шења – 20.11.2019 година

Интерву за ТВ Шења 20.11.2019 https://www.facebook.com/TvShenjaOfficial/videos/1347135438788951/

Интервју за Алсат 01.10.2019

“The Economist” организираше во Скопје самит. Поранешни високи европски и американски функсионери беа скептични за интеграциите. Дали владата тогаш дава дава повеќе надеж од реалниста? Дебатираат: Радмила Шеќеринска, Вице Премиер и Министер за Одбрана и Александар Кржаловски, од МЦМС.

Интервју на Алсат – „Патот до …“ – Датум да започнат преговори ?!

Датум за почеток на преговорите за членство во Европската унија ќе има, но не во јуни. Според прогнозите на нејзиното утврдување, се очекува да се случи по летото, во септември или октомври. Ова е тема на дебата во живо на „Патот“ со нашите гости: Бујар Османи, вицепремиер за европски прашања; Радмила Шекеринска, министер за одбрана […]

Интервју за Inbox7 Magazin – ШЕКЕРИНСКА: „МЕТЛАТА“ НЕМА ДА БИДЕ ДОВОЛНА, ОД ВЛАДАТА СЕ ОЧЕКУВААТ ПРОМЕНИ

Интервју за НОВА ТВ – Студио со Радмила Шеќеринска

ИНТЕРВЈУ НА МИНИСТЕРКА ЗА ОДБРАНА, РАДМИЛА ШЕКЕРИНСКА, за МКД.МК - Очекуваме дека мнозинството граѓани ќе се изјаснат дека сакаат Македонија да биде нормална, стабилна, просперитетна земја, членка на ЕУ и НАТО

ИНТЕРВЈУ НА МИНИСТЕРКА ЗА ОДБРАНА, РАДМИЛА ШЕКЕРИНСКА, за МКД.МК – Очекуваме дека мнозинството граѓани ќе се изјаснат дека сакаат Македонија да биде нормална, стабилна, просперитетна земја, членка на ЕУ и НАТО

Владата очекува во јули да ја добиеме поканата за членство во НАТО, која ја пропуштивме во 2008 година. Со нашите резултати во повеќе области, кои ги изненадија и најголемите оптимисти, се ставивме во ситуација да имаме шанса за НАТО-покана оваа година, вели министерката за одбрана Радмила Шекеринска во интервју за МКД.мк. Што се однесува до […]

Две интервјуa на министерката Шекеринска за France 24: Европа го потврди нашиот успех

Две интервјуa на министерката Шекеринска за France 24: Европа го потврди нашиот успех

Телевизијата „France 24“ реализираше две 17 минутни интервјуа со министерката за одбрана Радмила Шекеринска, на француски и на англиски јазик, во кои министерката одговараше на прашања за шансите за евроатлантска интеграција на Македонија, за спорот со Грција околу името, борбата со корупцијата и реформите во судскиот систем, за преминот од заробена кон слободна држава и […]

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Топ Тема на ТВ Телма

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Топ Тема на ТВ Телма

Топ Тема на Ваша страна: Радмила Шекеринска, вицепремиер и министер за одбрана, на жешко столче (03.05.2018) На жешко столче во Топ тема на Ваша страна вицепремиерката и министер за одбрана, Радмила Шекеринска. Со какви пораки се враќа од Пентагон и Белата куќа? Колку Македонија е блиску до решение на спорот со името и до покана […]

Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска гостинка во Гласот на Америка - Шекеринска: Гласот на Вашингтон е силен во рамки на НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска гостинка во Гласот на Америка – Шекеринска: Гласот на Вашингтон е силен во рамки на НАТО

02 мај, 2018 Јане Бојаџиевски Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска по средбата со секретарот за одбрана Џим Матис беше гостинка во Гласот на Америка и говори за важноста од посетата во САД спроти самитот на НАТО во јули, за можноста за решение за името, но и за зголеменото руско влијание на Балканот.