МО Радмила Шекеринска Интервјуа

Шекеринска: Без оглед на изборите Парламентот треба да се состане и да го круниса тридеценискиот стремеж

Интервју за Македонската информативна агенција Скопје, 24 декември 2019 (МИА) – Во 2020 година Северна Македонија ќе стане полноправна членка на НАТО. За нас, комплетирањето на техничкиот процес за полноправно членство во Алијансата, последната ратификација од страна на шпанскиот парламент е приоритет, иако тоа не зависи директно од нас. Сега е потребно како држава да […]

ИНТЕРВЈУ НА МИНИСТЕРКА ЗА ОДБРАНА, РАДМИЛА ШЕКЕРИНСКА, за МКД.МК - Очекуваме дека мнозинството граѓани ќе се изјаснат дека сакаат Македонија да биде нормална, стабилна, просперитетна земја, членка на ЕУ и НАТО

ИНТЕРВЈУ НА МИНИСТЕРКА ЗА ОДБРАНА, РАДМИЛА ШЕКЕРИНСКА, за МКД.МК – Очекуваме дека мнозинството граѓани ќе се изјаснат дека сакаат Македонија да биде нормална, стабилна, просперитетна земја, членка на ЕУ и НАТО

Владата очекува во јули да ја добиеме поканата за членство во НАТО, која ја пропуштивме во 2008 година. Со нашите резултати во повеќе области, кои ги изненадија и најголемите оптимисти, се ставивме во ситуација да имаме шанса за НАТО-покана оваа година, вели министерката за одбрана Радмила Шекеринска во интервју за МКД.мк. Што се однесува до […]

Две интервјуa на министерката Шекеринска за France 24: Европа го потврди нашиот успех

Две интервјуa на министерката Шекеринска за France 24: Европа го потврди нашиот успех

Телевизијата „France 24“ реализираше две 17 минутни интервјуа со министерката за одбрана Радмила Шекеринска, на француски и на англиски јазик, во кои министерката одговараше на прашања за шансите за евроатлантска интеграција на Македонија, за спорот со Грција околу името, борбата со корупцијата и реформите во судскиот систем, за преминот од заробена кон слободна држава и […]

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Топ Тема на ТВ Телма

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Топ Тема на ТВ Телма

Топ Тема на Ваша страна: Радмила Шекеринска, вицепремиер и министер за одбрана, на жешко столче (03.05.2018) На жешко столче во Топ тема на Ваша страна вицепремиерката и министер за одбрана, Радмила Шекеринска. Со какви пораки се враќа од Пентагон и Белата куќа? Колку Македонија е блиску до решение на спорот со името и до покана […]

Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска гостинка во Гласот на Америка - Шекеринска: Гласот на Вашингтон е силен во рамки на НАТО

Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска гостинка во Гласот на Америка – Шекеринска: Гласот на Вашингтон е силен во рамки на НАТО

02 мај, 2018 Јане Бојаџиевски Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска по средбата со секретарот за одбрана Џим Матис беше гостинка во Гласот на Америка и говори за важноста од посетата во САД спроти самитот на НАТО во јули, за можноста за решение за името, но и за зголеменото руско влијание на Балканот.

360˚ Шекеринска во Стејт департментот: Главни теми - името и НАТО

360˚ Шекеринска во Стејт департментот: Главни теми – името и НАТО

Шекеринска: Македонија и САД во цврсто стратешко партнерство

Шекеринска: Македонија и САД во цврсто стратешко партнерство

Вашингтон 27 април 2018 (МИА) – Делегација преводена од вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска, деновиве е во посета на САД. Во Вашингтон во Атлантскиот совет синоќа учествуваше на дебатата насловено „Членството во НАТО преку призмата на Македонија: Високиот влог во глобалната безбедност и судбината на демократиите на малите земји“. Веднаш по излагањето Шекеринска […]

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во емисијата „360 степени“ на АЛСАТ-М телевизија

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во емисијата „360 степени“ на АЛСАТ-М телевизија

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во емисијата „360 степени“ на АЛСАТ-М телевизија

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Ноќно студио на ТВ ТЕЛМА

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Ноќно студио на ТВ ТЕЛМА

Интервју на министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Ноќно студио на ТВ ТЕЛМА – 23.02.2018 година

Интервју на министерката Шекеринска за Дојче Веле: Македонија е фокусирана на реформите, членството во НАТО и ЕУ се можност за стабилен регион и економски развој

Интервју на министерката Шекеринска за Дојче Веле: Македонија е фокусирана на реформите, членството во НАТО и ЕУ се можност за стабилен регион и економски развој

Со нас е Радмила Шекеринска, македонската министерка за одбрана. Ви благодарам што сте со нас во програмата г-ѓа Шекеринска. Н: Сакам да Ве прашам за спорот околу името на вашата земја. Овој спор трае со децении. Од каде произлегува убеденоста на премиерот дека тој може да се затвори толку брзо во јули. Ш: Велат, „Ништо […]